Uložite 2600 kn u certifikat za stan i riješite se briga

Bez autora
Jan 22 2014

Razloga za paniku nema, jer je rok od gotovo pune dvije godine više nego dovoljan za dobivanje certifikata energetske učinkovitosti za stanove, kuće, apartmane... koji se iznajmljuju. Od 1. siječnja 2016. godine, naime, na snagu stupaju odredbe Zakona o gradnji po kojima su vlasnici, iznajmljivači, obavezni imati energetski certifikat za svoje objekte i, što je još važnije, predočiti dokument onome tko uzima prostor u najam ili leasing. Ako se iznajmljivanje stana, kuće ili apartmana oglašava u medijima, vlasnik je u sadržaju oglasa dužan navesti energetski razred zgrade. Istu obvezu u slučaju oglašavanja imaju i posrednici u prometu nekretninama. Budući da je riječ o usklađivanju s EU-ovom Direktivom o energetskoj učinkovitosti zgrada, jasno je da odgađanja neće biti, na što resorna ministrica Anka Mrak-Taritaš stalno upozorava. S razlogom jer su za neprovođenje energetskog certificiranja za članice EU-a predviđene visoke kazne, koje hrvatska Vlada nema namjeru plaćati.

Uložite 2600 kn u certifikat za stan i riješite se brigaRazloga za paniku nema, jer je rok od gotovo pune dvije godine više nego dovoljan za dobivanje certifikata energetske učinkovitosti za stanove, kuće, apartmane... koji se iznajmljuju.

Od 1. siječnja 2016. godine, naime, na snagu stupaju odredbe Zakona o gradnji po kojima su vlasnici, iznajmljivači, obavezni imati energetski certifikat za svoje objekte i, što je još važnije, predočiti dokument onome tko uzima prostor u najam ili leasing. Ako se iznajmljivanje stana, kuće ili apartmana oglašava u medijima, vlasnik je u sadržaju oglasa dužan navesti energetski razred zgrade. Istu obvezu u slučaju oglašavanja imaju i posrednici u prometu nekretninama.

Budući da je riječ o usklađivanju s EU-ovom Direktivom o energetskoj učinkovitosti zgrada, jasno je da odgađanja neće biti, na što resorna ministrica Anka Mrak-Taritaš stalno upozorava. S razlogom jer su za neprovođenje energetskog certificiranja za članice EU-a predviđene visoke kazne, koje hrvatska Vlada nema namjeru plaćati. Za tvrtke i privatne vlasnike objekata koji se odluče na najam bez certifikata Zakon o gradnji također predviđa novčane kazne.

Razredi od A do G

- Dosadašnja praksa pokazala je kako je, ovisno o složenosti objekta, za izradu certifikata potrebno od dva do sedam dana, osim za složenije gdje može potrajati i nekoliko tjedana - kazao nam je Gordan Vukušić iz tvrtke “Energija projektiranje”.

Oni koji su nakon ove informacije pomislili “lako ćemo” to riješiti i u prosincu 2015. godine, trebaju dvaput promisliti prije donošenja takve odluke. Cilj dobivanja certifikata nije, naime, samo puko poštovanje propisa, odnosno izbjegavanje plaćanja kazne.

U certifikatu će jasno pisati energetski razred objekta (stana, apartmana...) i u konačnici nije svejedno je li to najviši (najkvalitetniji) A ili najniži G od osam određenih. Energetski razred će budućem podstanaru ili turistu zorno prikazati u kakvom je stanju prostor koji unajmljuje.

Podstanar se sigurno neće zadovoljiti pričom vlasnika kako “grijanje gotovo da i ne treba”, niti će mu svježe obojeni zidovi koji pokrivaju gljivice biti jamstvo da vlage nema ni u primisli. A utjecat će i na formiranje cijene najma. Teško da će se podstanar odlučiti za nižu najamninu u stanu u kojemu će grijanje koštati isto toliko.

Procedura izrade certifikata, prema Vukušićevim riječima, podrazumijeva određenu dokumentaciju i izlazak na teren, dakle razgledavanje objekta, fotografiranje... Analizira se potrošnja energije (struje i vode) u zadnjih godinu dana.

Jedan primjerak za Zagreb

Izrađeni konkretni certifikat se arhivira i jedan primjerak obavezno šalje u Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja. To znači da je svaki certifikat podložan provjeri, što mogućnost unošenja eventualnih netočnih podataka svodi na najmanju mjeru.

U sklopu certifikata pišu se i, nazovimo ih, upute o tome što vlasnik može poduzeti da smanji potrošnju energije i time poboljša energetsku kategoriju. A tu spada sve, od fasade, vrata, prozora do izmjene žarulja.

Ako je već tako, a u praksi se događalo da su vlasnici nezadovoljni jer su “zamalo” mogli dobiti B, a ne C razred, onda se vrijeme do 1. siječnja 2016. može iskoristiti za radove kako bi se osigurao bolji razred prije izrade certifikata. Ako se to učini naknadno, slijedi izrada novog certifikata koja se, naravno, plaća.

Cijena izrade certifikata za stan iznosi od 2500 do 2700 kuna, a za zgradu površine, primjerice, 350 kvadrata, između 3600 do 4000 kuna. Treba napomenuti da je kuća/zgrada u kojoj se nalazi apartman za iznajmljivanje, makar je površinom manji od 50 kvadrata, nužan certifikat. Stoga vlasnici takvih apartmana i stanova moraju navrijeme sa suvlasnicima kuće dogovoriti certificiranje i plaćanje, kako im u prosincu 2015. ne bi ponestalo vremena.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik