"Izdajem lokal" - poruka koja se sve češće viđa u praznim izlozima po Valjevu. Samo u velikom tržnom centru na novoj pijaci u Bulevaru vladike Nikolaja, polovina od ukupno 220 lokala - ne radi. Zatvorene su ne samo trgovine, već i zanatske radnje sa dugogodišnjom tradicijom. Malo bolje je u ekskluzivnoj trgovačkoj Knez-Miloševoj ulici u Valjevu, u takozvanoj BID zoni, gde od oko 170 lokala izvestan broj ne radi, a desetak je oglašeno za izdavanje. Dešava se da u jednoj godini u istom lokalu prvo bude butik, pa prodavnica obuće, a zatim knjižara. Od početka ekonomske krize kirije su pale, ali i dalje iznose do 25 evra po kvadratu. Lokali u Knez-Miloševoj ulici imaju u proseku pedesetak kvadrata, pa je zakupnina najveće opterećenje. Zato i ne čudi što se delatnosti zakupaca tako često menjaju.
"Izdajem lokal" - poruka koja se sve češće viđa u praznim izlozima po Valjevu. Samo u velikom tržnom centru na novoj pijaci u Bulevaru vladike Nikolaja, polovina od ukupno 220 lokala - ne radi.
Zatvorene su ne samo trgovine, već i zanatske radnje sa dugogodišnjom tradicijom. Malo bolje je u ekskluzivnoj trgovačkoj Knez-Miloševoj ulici u Valjevu, u takozvanoj BID zoni, gde od oko 170 lokala izvestan broj ne radi, a desetak je oglašeno za izdavanje...
- Dešava se da u jednoj godini u istom lokalu prvo bude butik, pa prodavnica obuće, a zatim knjižara. Od početka ekonomske krize kirije su pale, ali i dalje iznose do 25 evra po kvadratu - kaže Milan Đurđević, direktor BID zone u Valjevu.
- Lokali u Knez-Miloševoj ulici imaju u proseku pedesetak kvadrata, pa je zakupnina najveće opterećenje. Zato i ne čudi što se delatnosti zakupaca tako često menjaju.
U tržnom centru u Bulevaru vladike Nikolaja opusteli lokali. U prodavnici "Ključ", specijalizovanoj za bravariju, kažu da je promet drastično opao.
- Kupovna moć građana katastrofalno je niska. Nekada su ljudi su kod nas dolazili sa čitavim spiskovima za kupovinu, a sad pazare po jednu bravu, ili katanac - kaže Andrija Stamenić, vlasnik radnje "Ključ".
- Sva je prilika da će katanac da zadesi mnoge privatne radnje. Lokale, pogotovo na spratu tržnog centra niko već duže ne uzima u zakup. A eventualna kupovina tog prostora, nikom ne pada na pamet.
Vlasnici radnji primećuju da poslednjih godina uprkos krizi prosto cvetaju kladionice, niču i advokatske kancelarije, ima i prilično pekara... Zanatlijama je, ističu, sve teže.
- Nikad gore nije bilo. Lokacija je dobra, ovde je velika pijaca, blizu je Dom zdravlja, ali mušterija nema - kaže frizerka Milena Đukić.
- Pored moje radnje lokal je prazan godinu dana, a izdaje se za samo dvadesetak evra mesečno.
Dobri poznavaoci ekonomskih prilika ističu da je sve više zatvorenih lokala posledica drastičnog pada kupovne moći građana. Prosečna plata u Valjevu iznosi manje od 30.000 dinara.
- Problem je što više od dve trećine prihoda odlazi na obaveze državi, radnicima i gradu. Sa takvim troškovima i visokom kirijom koju vlasnik lokala neće da smanji, jer od toga živi, samo mogu da stavim katanac na radnju - kaže vlasnik butika koji je insistirao na anonimnosti.
- Ne zapošljavam radnike jer nemam odakle da im dam plate. Sam radim dve smene, pa - dokle izdržim.
Vlasnike dodatno opterećuju komunalne takse i velike dažbine za puštanje muzike u lokalima. Mnogi su dospeli na sud zbog "harača na muziku"...
- Uprkos obećanjima da će komunalne i razne druge gradske takse da budu smanjene, to se ne dešava. Čujemo da grad ne može da smanji dažbine, jer ne dobija dovoljno takozvanih transfernih sredstava - kažu privatnici.
- Shvatamo da ni grad nije u zavidnoj situaciji i da budžet mora nekako da se napuni, ali, ne može se više izdržati...