Cene primarnih poljoprivrednih proizvoda u Srbiji ove godine, uprkos dobrom i kvalitetnom rodu svih glavnih sirovina, praktično su duplirane u odnosu na lanjski nivo. Očekuje se da će rebalansom budžeta za ovu i budžetom za iduću godinu biti obezbeđena veća sredstva za agrar kako bi se stekli uslovi za veću proizvodnju u poljoprivredi. Na taj način bi trajnije i mnogo kvalitetnije, nego što se postiže administriranjem kroz uredbe ili interventnim uvozom, rešili problem nedovoljnih količina nekih vitalnih proizvoda na tržištu i naravno stvorili uslove za stabilizaciju cena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Cena pšenice je veća od 20 dinara za kilogram, a lani je u ovo vreme bila ispod 10 dinara. Značajno je povećana i cena kukuruza, soje, suncokreta, šećerne repe i svih ostalih primarnih poljoprivrednih proizvoda i zbog toga je u posebno teškom položaju stočarska proizvodnja. U vrlo teškim uslovima i sa skromnim agrarnim budžetom, čak i sa nedovoljno kvalitetnom raspodelom tog budžeta, manje para otišlo stočarstvu nego što bi trebalo, posebno onima koji se bave proizvodnjom mleka.
Cene primarnih poljoprivrednih proizvoda u Srbiji ove godine, uprkos dobrom i kvalitetnom rodu svih glavnih sirovina, praktično su duplirane u odnosu na lanjski nivo, izjavio je za Tanjug ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević.
Milosavljević je izrazio očekivanje da će rebalansom budžeta za ovu i budžetom za iduću godinu biti obezbeđena veća sredstva za agrar kako bi se stekli uslovi za veću proizvodnju u poljoprivredi.
„Na taj način bi trajnije i mnogo kvalitetnije, nego što se postiže administriranjem kroz uredbe ili interventnim uvozom, rešili problem nedovoljnih količina nekih vitalnih proizvoda na tržištu i naravno stvorili uslove za stabilizaciju cena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda”, istakao je ministar trgovine.
„Cena pšenice je veća od 20 dinara za kilogram, a lani je u ovo vreme bila ispod 10 dinara. Značajno je povećana i cena kukuruza, soje, suncokreta, šećerne repe i svih ostalih primarnih poljoprivrednih proizvoda i zbog toga je u posebno teškom položaju stočarska proizvodnja”, rekao je ministar trgovine.
Milosavljević je upozorio i da je „u vrlo teškim uslovima i sa skromnim agrarnim budžetom, čak i sa nedovoljno kvalitetnom raspodelom tog budžeta, manje para otišlo stočarstvu nego što bi trebalo, posebno onima koji se bave proizvodnjom mleka”.