Bolje džabe sedeti, nego džabe raditi! Ova Vukova poslovica, po oceni mnogih kupinara u Podrinju, mogla bi da se primeni na ovogodišnju berbu tog jagodičastog voća, čija je cena, za prvu klasu, dostigla tek tridesetak dinara! Pod kupinom je u ovom delu Srbije oko 900 hektara, a mnogi domaćini nisu ni ubrali rod, jer su procenili da otkupna cena ne može da pokrije ni branje. Rod je, na većini parcela, manji od 30-50 posto, ali je još slabiji kvalitet, zbog dugotrajnih padavina, ranih prolećnih mrazeva, ali i neodgovarajuće primene agrotehničkih mera. U finišu berbe neki od otkupljivača su se, konačno, smilovali pa su i drugu klasu počeli da plaćaju, umesto skoro ponižavajućih 15,30 dinara.
Bolje džabe sedeti, nego džabe raditi! Ova Vukova poslovica, po oceni mnogih kupinara u Podrinju, mogla bi da se primeni na ovogodišnju berbu tog jagodičastog voća, čija je cena, za prvu klasu, dostigla tek tridesetak dinara!
Pod kupinom je u ovom delu Srbije oko 900 hektara, a mnogi domaćini nisu ni ubrali rod, jer su procenili da otkupna cena ne može da pokrije ni branje. Po rečima Dušana Ilića, domaćina iz Runjana, kod Loznice, izlazak u kupinjak i branje su baš onakvi kao kad, kako se kaže u našem narodu, “ćar odnese vajdu”.
Rod je, na većini parcela, manji od 30-50 posto, ali je još slabiji kvalitet, zbog dugotrajnih padavina, ranih prolećnih mrazeva, ali i neodgovarajuće primene agrotehničkih mera. U finišu berbe neki od otkupljivača su se, konačno, smilovali pa su i drugu klasu počeli da plaćaju, umesto skoro ponižavajućih 15,30 dinara.
- Stare sorte kupine, kojih je najviše, imaju krupne plodove, koji su neujednačene boje i sa malim procentom suve materije, što nije roba koju traži evropsko tržište - kaže inženjer Živorad Pantić, ugledni voćarski stručnjak iz Ljubovije.
- Nove, savremene sorte, koje imaju veći procenat suve materije moraju da zamene stare, ako voćari očekuju bolju zaradu.