Direktno subvencionisanje kupaca poljoprivredne mehanizacije

Bez autora
Dec 22 2010

Proizvodnjom poljoprivredne mehanizacije u Srbiji bavi se 79 privrednih društava sa preko 3.000 zaposlenih. Ta grana imala bi položaj koji zaslužuje, ali je potrebno povući strateške poteze. Ključni probleme ove grane predstavlja nedovršena privatizacija, pa su dva najveća preduzeća IMT - Novi Beograd i IMR - Rakovica, još uvek neprivatizovana, mada su predviđena za tendesku prodaju. Problem predstavljaju i nesigurnost investicija i nedovoljna konkurentnost naših proizvoda na zahtevnim tržištima. Ugovor, kojim se predviđa da IMR iz Rakovice Etiopiji isporučuje 3.000 trakotora godišnje u toku pet godina je ohrabrujući. Vrednost ovog posla je 160 miliona evra. U njegovoj realizaciji biće angažovano i oko 200 dobavljača iz Srbije. S obzirom da IMR 90 posto materijala za proizvodnju koji koristi je domaćeg porekla, ovo bi trebalo da bude podsticaj za ceo metalski kompleks. Međutim, nastao je zastoj u realizaciji ovog posla zbog nedostatka bankarskih garancija.

Direktno subvencionisanje kupaca poljoprivredne mehanizacijeProizvodnjom poljoprivredne mehanizacije u Srbiji bavi se 79 privrednih društava sa preko 3.000 zaposlenih.

Ta grana imala bi položaj koji zaslužuje, ali je potrebno povući strateške poteze. Ključni probleme ove grane predstavlja nedovršena privatizacija, pa su dva najveća preduzeća IMT - Novi Beograd i IMR - Rakovica, još uvek neprivatizovana, mada su predviđena za tendesku prodaju. Problem predstavljaju i nesigurnost investicija i nedovoljna konkurentnost naših proizvoda na zahtevnim tržištima.

Ugovor, kojim se predviđa da IMR iz Rakovice Etiopiji isporučuje 3.000 trakotora godišnje u toku pet godina je ohrabrujući. Vrednost ovog posla je 160 miliona evra. U njegovoj realizaciji biće angažovano i oko 200 dobavljača iz Srbije. S obzirom da IMR 90 posto materijala za proizvodnju koji koristi je domaćeg porekla, ovo bi trebalo da bude podsticaj za ceo metalski kompleks. Međutim, nastao je zastoj u realizaciji ovog posla zbog nedostatka bankarskih garancija.
 
Koliko je ovaj posao značajan, govori i to da je u 2009. godini u Srbiji proizvedeno 2.200 traktora, a ove godine taj broj će biti još manji. Ukupna vrednost spoljnotrgovinske razmene proizvoda proizvođača mašina za poljoprivredu za prvih devet meseci 2010. godine iznosila je 104,1 milion dolara, od čega je izvoz 22,5, a uvoz 81,6 miliona dolara. Spoljnotrgovinski deficit je 59,1 milion dolara, što je za oko 20 posto manje nego u istom periodu prethodne godine.
 
Pozitivni su efekti podsticajnih mera Vlade, vezanih za proizvodnju i plasman traktora domaćeg porekla u 2009. i 2010. godini. Primenom tih mera ostvareni su dobri rezultati i u reprodukcionom lancu 200 dobavljača IMT i IMR, u kome je zaposleno preko 10.000 radnika. Da bi se ublažila nesrazmera između starosne strukture traktora u Srbiji, finansijskih mogućnosti kupaca i proizvodnih mogućnosti treba nastaviti sa podsticajnim merama i u 2011. godini. Najveći deo podsticajnih sredstava potrebno je usmeriti u proizvodnju i prodaju traktora domaće proizvodnje. Podsticaje za uvozne traktore treba dati samo za traktore onih kategorija koje se ne proizvode u Srbiji, a to su traktori snage motora veće od 90 kw. Ovo je veoma bitno jer se sprečava odliv sredstava na uvozne traktore koji imaju veću cenu.

Proizvođači traktora traže da se u Srbiji uvede direktno subvencionisanje kupaca, kao što je to slučaj u Republici Srpskoj, kada kupac ostvaruje pravo na povraćaj. Takođe, proizvođači smatraju da treba da se razmotri mogućnost uključenja i ostalih proizvođača poljoprivredne mehanizacije u sistem podsticanja proizvodnje i prodaje u 2011. godini.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik