Do poticaja u agraru samo internetom

Bez autora
Mar 01 2011

Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju održala je do sada osam prezentacija za poljoprivrednike diljem Hrvatske na kojima je predstavljen način provedbe izravnih plaćanja poticaja u ovoj godini, sukladno novom zakonodavstvu. Novost koja se uvodi je ispunjavanje jedinstvenog zahtjeva za izravna plaćanja u biljnoj i stočarskoj proizvodnji te dio potpora ruralnom razvoju, a koji se ispunjava elektronički preko sustava Agronet. Riječ je o 14 vrsta potpora - od potpora za ratarsku proizvodnju, uzgoj domaćih životinja do ruralnog razvoja. Podaci za dobivanje potpora u ovoj godini moraju se podnijeti do 10. lipnja, a izmjene su moguće do kraja svibnja.

Do poticaja u agraru samo internetomAgencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju održala je do sada osam prezentacija za poljoprivrednike diljem Hrvatske na kojima je predstavljen način provedbe izravnih plaćanja poticaja u ovoj godini, sukladno novom zakonodavstvu.

Novost koja se uvodi je ispunjavanje jedinstvenog zahtjeva za izravna plaćanja u biljnoj i stočarskoj proizvodnji te dio potpora ruralnom razvoju, a koji se ispunjava elektronički preko sustava Agronet.

Riječ je o 14 vrsta potpora - od potpora za ratarsku proizvodnju, uzgoj domaćih životinja do ruralnog razvoja. Podaci za dobivanje potpora u ovoj godini moraju se podnijeti do 10. lipnja, a izmjene su moguće do kraja svibnja. Podaci moraju biti ažurirani, kažu u Agenciji. No, kazne za zaboravne prilično su velike, jer iznose jedan posto od iznosa poticaja po jednom radnom danu. Uz to, svi koji dobivaju veći iznos poticaja od 24.000 kuna, uz obveznu registraciju u Upisniku poljoprivrednih gospodarstava i Sustav evidencije zemljišnih čestica (ARKOD), moraju dostaviti podatke ovoj agenciji.

Novost kod isplate poticaja je i pojam višestruke sukladnosti koja se odnosi na zaštitu tla. Naime, radi veće zaštite okoliša, ratari ne smiju obrađivati tlo teškom poljoprivrednom mehanizacijom zimi i kada je tlo poplavljeno. Uz to, zabranjena je učestala praksa spaljivanja ostataka slame na žitnim poljima, odnosno to je dopušteno samo ako na zemljištu ima štetočina. Iz Agencije posebno ističu da poljoprivredno zemljište ne smije biti neobrađeno, ali nije poznato kolika će se kazna plaćati za neobrađivanje zemlje i u privatnom vlasništvu.

Ako poljoprivrednici zaoru parcelu koja se vodi kao trajni pašnjak, moraju osnovati drugi trajni pašnjak ako žele za isti dobivati poticaje. Kod isplate poticaja ostaje proizvodna jedinica od jednoga hektara, osim kod dugogodišnjih nasada. Dodatne potpore, pak, mogu se isplatiti za ruralni razvoj, ekološku i integriranu poljoprivredu, ali i za zaštićene pasmine domaćih životinja.

Kontrola poljoprivrednih parcela, kažu u Agenciji, neće u metar pratiti je li na polju zasijana pšenica ili uljana repica, ali je njihovo deklariranje obvezno kod podnošenja jedinstvenog zahtjeva za biljnu proizvodnju i stočarstvo.

Poljoprivrednici koji se slabije koriste računalo mogu se za pomoć kod podnošenja zahtjeva za isplatu poticaja obratiti na tri adrese, u prvom redu savjetodavnoj službi na terenu, Hrvatskoj poljoprivrednoj komori i ovoj agenciji.

Link za elektroničko podnošenje prijava za isplatu poticaja je Agronet, a poštom poljoprivrednik na kućnu adresu mora dobiti korisničko ime i šifru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik