Dodela bespovratnih sredstava za odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta

Bez autora
Sep 26 2012

Potpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Goran Ješić, održao je konferenciju za novinare, na kojoj je bilo reči o aktuelnom konkursu ovog Sekretarijata za dodelu bespovratnih sredstava za odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta na teritoriji AP Vojvodine. Ukupan iznos sredstava za ove namene je 310 miliona dinara, pri čemu će za istu namenu zajedničkim ulaganjem sa JVP “Vode Vojvodine” i opštinama, u ovaj posao biti uloženo oko milijardu dinara. Konkurs za odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta predstavlja novi način sufinansiranja projekata, a Sekretarijat ima veliku podršku lokalnih samouprava u realizaciji ovog projekta. Reč je o udruživanju sredstava, kako bi se ta sredstva utrostručila, čime bi se obezbedilo mnogo lakše realizovanje projekata. Inače, za ovaj konkurs udružuju se namenska sredstva iz budžeta lokalnih samouprava, stečena od dela sredstava dobijenih od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, koja su strogo namenska.

Dodela bespovratnih sredstava za odvodnjavanje poljoprivrednog zemljištaPotpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Goran Ješić, održao je konferenciju za novinare, na kojoj je bilo reči o aktuelnom konkursu ovog Sekretarijata za dodelu bespovratnih sredstava za odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta na teritoriji AP Vojvodine.

Ukupan iznos sredstava za ove namene je 310 miliona dinara, pri čemu će za istu namenu zajedničkim ulaganjem sa JVP “Vode Vojvodine” i opštinama, u ovaj posao biti uloženo oko milijardu dinara.

Konkurs za odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta predstavlja novi način sufinansiranja projekata, a Sekretarijat ima veliku podršku lokalnih samouprava u realizaciji ovog projekta. Reč je o udruživanju sredstava, kako bi se ta sredstva utrostručila, čime bi se obezbedilo mnogo lakše realizovanje projekata.

Inače, za ovaj konkurs udružuju se namenska sredstva iz budžeta lokalnih samouprava, stečena od dela sredstava dobijenih od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, koja su strogo namenska.

Konkurs je otvoren je do 8. oktobra, sa idejom da ukupno bude izdvojeno oko 930 miliona dinara, sa ciljem da se očisti kanalska mreža u dužini od 1.800 kilometara na vojvođanskoj teritoriji. Tokom sledeće godine očekuje se da će biti očišćeno oko 41 posto od ukupne kanalske mreže.

Jedan od prioritetnih projekata Sekretarijata i tehničke službe “Voda Vojvodine” je i novi investicioni ciklus koji podrazumeva ulaganje u regionalni hidrosistem za navodnjavanje, u ukupnoj vrednosti od 265 miliona dinara.

Ovaj projekat podrazumeva realizaciju tri projekta i podsisteme i to “Tisa-Palić”, koji će omogućiti navodnjavanje 14.000 hektara, zatim, podsistem “Kula-Mali Iđoš”, koji će omogućiti navodnjavanje 3.000 hektara, kao i podsistem “Nova Crnja-Žitište”, čime će biti omogućeno navodnjavanje 6.000 hektara. Efekti ove tri investicije na ukupno 23.000 hektara bili bi vidljivi kroz stabilizaciju poljoprivredne proizvodnje, koje bi u normalnim godinama bili veći za oko 30 do 40 posto, a u ekstremno sušnim godinama, razlika u prinosu bila bi i do 100 posto.

Drugi tender, koji je u pripremi odnosi se na zaštitne poljoprivredne objekte, u vrednosti od 168 miliona dinara. Očekivani efekti realizacijom ovog projekta su povećanje sigurnosti zaštite od poplava površine od 19000 hektara i to pored poljoprivrednih površina, na kojima se odvija poljoprivredna proizvodnja, tako i naselja sa stanovništvom, industrijom, infrastrukturnim objektima i imovinom građana.

Kako je Ješić rekao, tokom naredne četiri godine realno je očekivati obezbeđenje 150 miliona evra za unutrašnje vode i za sve što je neophodno da bi se sistem doveo na nivo od pre dvadesetak godina, uz obavezno izdvajanje sredstava za odbranu od spoljnih voda, u visini od 4 miliona evra.

Vlada AP Vojvodine preuzela je osnivačka prava nad 12 poljoprivrednih stručnih službi i nad Enološkom stanicom iz Vršca. Prema Ješićevim rečima, u narednom periodu osnovaće se nove poljoprivredne savetodavne službe koje će svojim radom pokrivati manji broj opština i time na efikasniji način prići širem krugu poljoprivrednika.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik