Dovoljno ulja i masti za domaće tržište i izvoz

Bez autora
Dec 22 2010

Na kraju 2010. poljoprivredne godine, iako nema zvaničnih podataka, očekuje se rast proizvodnje od oko jedan posto, dok su još uvek različite procene novčanih vrednosti u ovoj proizvodnji. Posle rasta cena hrane u poslednjem kvartalu očekuje rast novčane vrednosti ove proizvodnje u odnosu na 2009. godinu za oko dva posto. Ovakva proizvodnja omogućiće snabdevanje domaćeg tržišta agrarnim proizvodima, a značajne količine preostaće i za izvoz. Za agrar u ovoj, ali i u narednim godinama je nedovoljan budžet za agrar, posebno ako se zna da je to u ovim uslovima strateška privredna grana zemlje. Setva industrijskog bilja svake godine u Srbiji mora da zauzme oko 500.000 hektara, kako bi se obezbedilo dovoljno prehrambenih proizvoda dobijenih od ovih sirovina, za domaće tržište i izvoz. Jedan od glavnih problema u agraru je to što veliki trgovinski lanci još uvek proizvođačima hrane robu ne plaćaju, čak ni za 180 dana, pa je dobro što je najavljeno donošenje zakona za rešavanje ovog problema.

Dovoljno ulja i masti za domaće tržište i izvozNa kraju 2010. poljoprivredne godine, iako nema zvaničnih podataka, očekuje se rast proizvodnje od oko jedan posto, dok su još uvek različite procene novčanih vrednosti u ovoj proizvodnji.

Posle rasta cena hrane u poslednjem kvartalu očekuje rast novčane vrednosti ove proizvodnje u odnosu na 2009. godinu za oko dva posto. Ovakva proizvodnja omogućiće snabdevanje domaćeg tržišta agrarnim proizvodima, a značajne količine preostaće i za izvoz.

Za agrar u ovoj, ali i u narednim godinama je nedovoljan budžet za agrar, posebno ako se zna da je to u ovim uslovima strateška privredna grana zemlje. Setva industrijskog bilja svake godine u Srbiji mora da zauzme oko 500.000 hektara, kako bi se obezbedilo dovoljno prehrambenih proizvoda dobijenih od ovih sirovina, za domaće tržište i izvoz. Jedan od glavnih problema u agraru je to što veliki trgovinski lanci još uvek proizvođačima hrane robu ne plaćaju, čak ni za 180 dana, pa je dobro što je najavljeno donošenje zakona za rešavanje ovog problema. Početkom 2010. godine, trgovački lanci su prehrambenim sektoru dugovali oko 50 milijardi dinara.
 
U 2010. godini u Srbiji na blizu 170.000 hektara suncokreta proizvedeno je oko 380.000 tona sirovine uz prosečan prinos od 2,2 tone po hektaru. Na 170.350 hektara soje dobijeno je 522.200 tona sirovine čiji je prosečan rod bio tri tone po hektaru, dok je uljana repica povađena sa 12.000 hektara i uz prosečan prinos od dve tone po hektaru dobijeno je oko 24.400 tona sirovine. Ovakva proizvodnja sirovina omogućila je da se za deset meseci 2010. godine u Srbiji proizvede 151.590 tona rafinisanog suncokretovog ulja, zatim 40.490 tona sirovog sojinog ulja, više od 10.230 tona sirovog ulja od repice i slačice, kao i 18.310 tona margarina i 14.778 tona biljne masti i masla.

Prema podacima, ovakva proizvodnja je znatno veća od prošlogodišnje, pa će biti dovoljno ulja i masti za domaće tržište i izvoz.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik