Prvi su put dvojica karlovačkih proizvođača dobila HALAL certifikat. Riječ je o proizvođaču lavande iz Rakovice i proizvođaču melise iz Lasinje. Potvrda je to da je njihov proizvod ekološki i čist te da se može prodavati i u arapskim zemljama. Za proizvođače lavande i melise to znači otvaranje novog tržišta - u čak 44 zemlje. Halal certifikat u Hrvatskoj trenutačno ima samo 21 tvrtka. Samo u prošloj godini na arapskom se tržištu 'okrenulo' 635 milijardi dolara. Primjer iz Rakovice i Lasinje žele slijediti i ostali proizvođači. I pogotovo zbog toga što će potkraj ovoga mjeseca prvi put Halal certifikat dobiti i pet hotela na Krku. A to znači da će svi oni morati prvo kupovati od domaćih halal proizvođača. Lavandino ulje s ove plantaže tako već ima osiguran otkup...
Prvi su put dvojica karlovačkih proizvođača dobila HALAL certifikat.
Riječ je o proizvođaču lavande iz Rakovice i proizvođaču melise iz Lasinje. Potvrda je to da je njihov proizvod ekološki i čist te da se može prodavati i u arapskim zemljama. Za proizvođače lavande i melise to znači otvaranje novog tržišta - u čak 44 zemlje. Halal certifikat u Hrvatskoj trenutačno ima samo 21 tvrtka.
Samo u prošloj godini na arapskom se tržištu 'okrenulo' 635 milijardi dolara. Primjer iz Rakovice i Lasinje žele slijediti i ostali proizvođači. I pogotovo zbog toga što će potkraj ovoga mjeseca prvi put Halal certifikat dobiti i pet hotela na Krku. A to znači da će svi oni morati prvo kupovati od domaćih halal proizvođača. Lavandino ulje s ove plantaže tako već ima osiguran otkup.
Oznaka da su neki proizvodi košer ili halal, to jest da su pripremljeni u skladu s propisima pojedine religije, možda uza sve današnje ISO standarde zvuči pomalo zastarjelo. Međutim, proizvođačima bez tih oznaka vrata nekih od najmnogoljudnijih tržišta na svijetu ostaju zatvorena.