Hercegovačko ekstra djevičansko maslinovo ulje je brend koji otvara nova tržišta i privlači turiste

Bez autora
Oct 22 2024

Nedavnom dodjelom Rješenja o zaštiti oznake porijekla prehrambenog proizvoda za ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine te promocijom brenda - jamstvenog žiga Zlatne kapi Hercegovine, Hercegovačka udruga uljara i maslinara (HUUM) uspješno je ispunila prvi cilj projekta podržanog od Evropske unije kroz EU4AGRI projekat.

Certifikacija

Sljedeći korak u procesu zaštite porijekla koji podržava Evropska unija jeste uvođenje 40 individualnih proizvođača u sistem oznake porijekla te se očekuje da će se certifikacija završiti do kraja ove godine, ističu iz HUUM-a.

Kroz proces zaštite porijekla, hercegovački proizvođači ekstra djevičanskog maslinovog ulja dobit će, kažu, vrijednu oznaku geografskog porijekla koja garantira kvalitetu i jedinstvenost proizvoda, otvarajući vrata novim tržištima i stvarajući brojne prilike za rast. Pozitivan uticaj zaštite porijekla ogleda se i u širem ekonomskom i društvenom kontekstu.

Napominju kako se Hercegovina kroz održivost maslinarstva i povezivanje s turizmom pozicionira kao atraktivna destinacija za sve ljubitelje autentične gastronomije i prirodnih ljepota.

Upravo to je bio povod da USAID Projekt razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini pruži podršku organizaciji ceremonije dodjele rješenja. Pored toga, Vlada Sjedinjenih Američkih Država kroz ovaj projekat nastavlja s predanim radom na održivom razvoju turističke industrije u BiH, vrednujući i štiteći bogatu kulturu, kuhinju i tradiciju ove zemlje, dodaju.

Podrška EU i USAID-a pokazala je da je prepoznat značaj oznake ZOP koja donosi koristi ne samo za proizvođače već i za širu zajednicu.

Vidljivost

Investicija Evropske unije omogućit će proizvođačima veću vidljivost, sigurnost prodaje i stabilniji prihod, dok se potrošačima pruža sigurnost da kupuju visokokvalitetan proizvod sa prepoznatljivim porijeklom.

Ova inicijativa dodatno podstiče sadnju novih nasada masline u Hercegovini i unapređuje prerađivačke kapacitete, čime doprinosi dugoročnom razvoju ovog područja, navode iz udruge.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik