Hladnjače pune

Bez autora
Mar 28 2011

Trećina prošlogodišnjeg roda malina u Srbiji, ili oko 25.000 tona, i dalje se nalazi u hladnjačama. Ako u aprilu i maju izađe po prosečnih 5.000 tona, sezonu berbe ćemo dočekati, što je najoptimističnija procena, sa 10.000 do 15.000 tona stare maline, što je mnogo. Situaciju dodatno komplikuje i to što se uskoro očekuje kraj berbe u Čileu, koji je veliki proizvođač, što bi, prema procenama nekih hladnjačara, moglo da utiče na prodaju u prolećnim mesecima, ali i da odredi ovogodišnju otkupnu cenu. Na zalihama se trenutno nalazi najviše 17.000 tona kvalitetne maline koja se prodaje trgovcima po ceni od 2,10 do 2,15 evra za rolend. S obzirom na to da rolenda nema, cena bi mogla da bude veća od tri evra! Trgovci znaju kada hladnjačarima dospevaju rate za kredit i tada ucenjivački nastupaju. U januaru je izvezeno 2.795 tona rolenda, 2.827 tona griza, 593 tona bloka i 81 tona druge maline.

Hladnjače pune Trećina prošlogodišnjeg roda malina u Srbiji, ili oko 25.000 tona, i dalje se nalazi u hladnjačama.

Ako u aprilu i maju izađe po prosečnih 5.000 tona, sezonu berbe ćemo dočekati, što je najoptimističnija procena, sa 10.000 do 15.000 tona stare maline, što je mnogo, kaže za “Blic nedelje” Slobodan Žunić, predsednik Udruženja hladnjačara Srbije.

Situaciju dodatno komplikuje i to što se uskoro očekuje kraj berbe u Čileu, koji je veliki proizvođač, što bi, prema procenama nekih hladnjačara, moglo da utiče na prodaju u prolećnim mesecima, ali i da odredi ovogodišnju otkupnu cenu.

Dragiša Terzić, koordinator udruženja proizvođača malina “Vilamet”, tvrdi, međutim, da situacija i nije tako loša. Po njegovoj proceni, na zalihama se trenutno nalazi najviše 17.000 tona kvalitetne maline koja se prodaje trgovcima po ceni od 2,10 do 2,15 evra za rolend.

- S obzirom na to da rolenda nema, cena bi mogla da bude veća od tri evra! Trgovci znaju kada hladnjačarima dospevaju rate za kredit i tada ucenjivački nastupaju - objašnjava Terzić i navodi da je u januaru izvezeno 2.795 tona rolenda, 2.827 tona griza, 593 tona bloka i 81 tona druge maline.

Da je izvoz u prva dva meseca ove godine dobro krenuo, potvrđuje i Evica Mihaljević, koordinator asocijacije “Plodovi Srbije”, ali ona smatra da je prerano govoriti o tome šta će se dešavati ove godine.

- Malina se prodaje, nešto slabije, ali ide. Činjenica je da se više kupuju jeftinija voća zbog ekonomske krize, to se dešava svuda u svetu. Ima još četiri meseca do berbe, ugovori o izvozu važe još nekoliko meseci, a u Čileu je berba u toku, trajaće do polovine aprila. Sve su to nepoznanice da bi sada mogla da se da neka ocena, možda tek za dva meseca stvari budu jasnije - uverena je Mihaljevićeva.

Jedan od najvećih otkupljivača voća iz užičkog kraja, koji je insistirao na anonimnosti, ističe da će april, kada pred uskršnje praznike u EU uobičajeno raste tražnja za malinom, umnogome opredeliti cenu ovogodišnjeg roda.

- Mnogi kupci iz EU uglavnom pred Uskrs poštuju dinamiku preuzimanja i plaćanja robe, te otuda optimizam da će u hladnjačama ostati manje maline - tvrdi ovaj poznavalac prilika.

Međutim, treba imati u vidu potencijale konkurencije, odnosno Čilea i Poljske. Čileanci su imali veoma dobru berbu, proizveli su oko 60.000 tona, a njihova otkupna cena je 70 dolarskih centi niža od naše. Poljaci su znatno proširili zasade, očekuju prinos 80.000-100.000 tona, a njihova otkupna cena je niža 40 odsto od one u Srbiji.

Hladnjače otkup voća finansiraju kreditima i ako ne prodaju zalihe, suočene sa potraživanjem banaka, naći će se u velikom problemu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik