Splitsko-dalmatinska i Zapadno-hercegovačka županija posljednjih godinu dana pripremaju zajednički projekt gradnje melioracijskog sustava za navodnjavanje Imotskog i Bekijskoga polja, koji će prijaviti za financiranje iz pretpristupnog programa Europske unije - IPA - Prekogranična suradnja Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Na nedavno održanom sastanku dogovorene su završne aktivnosti u izradi projektne dokumentacije za natječaj, čije se raspisivanje očekuje ove godine. Nositelji provedbe projekta, ukupne vrijednosti 600.000 eura, su Splitsko-dalmatinska županija i Općina Grude. Imotsko polje, veličine 3100 hektara, kao najvrjedniji poljoprivredni prostor sjeveroistočnog dijela kontinentalnog područja Splitsko-dalmatinske županije, s Bekijskim poljem u Bosni i Hercegovini, čini jedinstvenu funkcionalnu cjelinu ukupne površine od 8150 hektara uzduž toka rijeke Ričice. S obzirom na značajne vodne kapacitete, razvoj sustava navodnjavanja planiran je još osamdesetih godina prošloga stoljeća kao međurepublički projekt.
Splitsko-dalmatinska i Zapadno-hercegovačka županija posljednjih godinu dana pripremaju zajednički projekt gradnje melioracijskog sustava za navodnjavanje Imotskog i Bekijskoga polja, koji će prijaviti za financiranje iz pretpristupnog programa Europske unije - IPA - Prekogranična suradnja Hrvatske i Bosne i Hercegovine, doznaje Vjesnik.
Na nedavno održanom sastanku dogovorene su završne aktivnosti u izradi projektne dokumentacije za natječaj, čije se raspisivanje očekuje ove godine. Nositelji provedbe projekta, ukupne vrijednosti 600.000 eura, su Splitsko-dalmatinska županija i Općina Grude.
Imotsko polje, veličine 3100 hektara, kao najvrjedniji poljoprivredni prostor sjeveroistočnog dijela kontinentalnog područja Splitsko-dalmatinske županije, s Bekijskim poljem u Bosni i Hercegovini, čini jedinstvenu funkcionalnu cjelinu ukupne površine od 8150 hektara uzduž toka rijeke Ričice. S obzirom na značajne vodne kapacitete, razvoj sustava navodnjavanja planiran je još osamdesetih godina prošloga stoljeća kao međurepublički projekt. Potvrđen je sredinom 1996. godine međudržavnim sporazumom Republike Hrvatske i Federacije Bosne i Hercegovine.
Pripremu projekta za financiranje iz fonda IPA potaknula je Splitsko-dalmatinska županija, koja je zajedno s Hrvatskim vodama stručnim vodstvom i novcem iz županijskog proračuna pomogla gradovima i općinama na području Imotskog polja u sanaciji postojećeg te izradi idejnog rješenja novoga sustava navodnjavanja. Nakon što nadležne institucije Bosne i Hercegovine završe izradu rješenja za Bekijsko polje, koja kasni zbog otegotnih gospodarskih okolnosti proteklih desetljeća, treba ih oba uskladiti i ujediniti u zajedničku studiju jedinstvenog agrokulturnog područja. Gradnja sustava za navodnjavanje Imotskog i Bekijskog polja u potpunosti će promijeniti način poljoprivredne proizvodnje u tom dijelu Hrvatske. Hrvatska je navodnjavanje počela sustavno planirati 2004. godine. Prema planu navodnjavanja koji je izradila Splitsko-dalmatinska županija, u tom dijelu zemlje navodnjavat će se 2257 hektara.