Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju isplatila je dva nova Ipard projekta, te je korisniku Bios isplaćeno 1,3 milijuna kuna, a Šaframu 1,9 milijuna kuna. Bios je dobivena sredstva iskoristio za rekonstrukciju objekta za skladištenje voća i povrća, odnosno investicijom je korisnik poboljšao kvalitetu proizvoda, proširio proizvodni asortiman i dostigao standarde EU. S druge strane, tvrtki Šafram je isplaćeno 1,9 milijuna kuna za izgradnju objekata za preradu i pakiranje začina, sušenog voća i povrća. Korisnik je tako unaprijedio svoje poslovanje te uveo nove i kvalitetnije proizvode. Uz ove dvije zadnje isplate, do sada je isplaćeno 40,9 milijuna kuna za 29 završenih projekata unutar IPARD programa. Agencija za plaćanja do sada je ugovorila 258,52 milijuna kuna bespovratne potpore za projekte u mjerama 101, 103 i 302, čemu treba pridodati 190,61 milijuna kuna za projekte iz mjere 301 (ruralna infrastruktura) za koje su potpisani memorandumi o razumijevanju s korisnicima s kojima će se, po dovršetku postupka javne nabave, potpisati konačni ugovori.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju isplatila je dva nova Ipard projekta, te je korisniku Bios isplaćeno 1,3 milijuna kuna, a Šaframu 1,9 milijuna kuna, priopćeno je u petak iz ove agencije.
Bios je dobivena sredstva iskoristio za rekonstrukciju objekta za skladištenje voća i povrća, odnosno investicijom je korisnik poboljšao kvalitetu proizvoda, proširio proizvodni asortiman i dostigao standarde EU.
S druge strane, tvrtki Šafram je isplaćeno 1,9 milijuna kuna za izgradnju objekata za preradu i pakiranje začina, sušenog voća i povrća. Korisnik je tako unaprijedio svoje poslovanje te uveo nove i kvalitetnije proizvode.
Uz ove dvije zadnje isplate, do sada je isplaćeno 40,9 milijuna kuna za 29 završenih projekata unutar IPARD programa.
Agencija za plaćanja do sada je ugovorila 258,52 milijuna kuna bespovratne potpore za projekte u mjerama 101, 103 i 302, čemu treba pridodati 190,61 milijuna kuna za projekte iz mjere 301 (ruralna infrastruktura) za koje su potpisani memorandumi o razumijevanju s korisnicima s kojima će se, po dovršetku postupka javne nabave, potpisati konačni ugovori.
S upravo objavljenim 8. natječajem za M 101 i 103 (ulaganja u poljoprivredna gospodarstva te u preradu i trženje poljoprivrednih i ribljih proizvoda) koji je otvoren do 2. srpnja, te 4. natječajem za M 302 (diversifikacija i razvoj ruralnih gospodarskih aktivnosti) koji kreće u kolovozu, očekujemo nastavak pozitivnih trendova koje bilježimo u zadnjim natječajima te još bolje rezultate u svim mjerama.
Inače, prvi predpristupni EU fond Sapard imao je slabu iskoristivost od 43 posto, te je Hrvatska morala vratiti 12,5 milijuna kuna na ime neiskorištenih, a odobrenih sredstva. Devet zemalja Unije, pak, moralo je vratiti šest milijuna eura.
Program Ipard je bio još manje iskorišten jer je od odobrenih 51 milijun eura u dvije godine iz 98 ugovorenih projekata, iskoristivost bila manja od pet posto.
Stoga iz Agencije za plaćanja pozivaju sve zainteresirane da se prijave na raspisane natječaje te da se za sve informacije i možebitne nejasnoće slobodno obrate agenciji i Ministarstvu poljoprivrede.