Izvezeno 37.000 tona svežeg voća

Bez autora
Jun 25 2012

Od početka godine do kraja maja iz Srbije je izvezeno 37.000 tona svežeg voća, 60.000 tona zamrznutog voća i od 7.000 do 7.500 tona povrća. Na strana tržišta plasirane su sve količine svežeg voća smeštene po ULO hladnjačama, bar kada je reč o jabukama koje su otišle uglavnom za Rusiju. Izvoz je skoro na istom nivou kao u periodu januar-maj 2011. godine. Plasirano je ukupno 35.000 tona jabuka, i ova sezona startuje sa praznim zalihama kada je reč o svežoj jabuci. Izvezeno je i deo sveže jagode i trešanja - 1.400 tona. Kada je reč o zamrznutom voću - malinama, višnjama, jagodama, kupinama, šljivama i borovnicama od januara do kraja maja je izvezena "solidna" količina, a deo robe je ostao na zalihama. U novu sezonu smo, između ostalog, ušli sa zalihama od 13.000 tona malina.

Izvezeno 37.000 tona svežeg voćaOd početka godine do kraja maja iz Srbije je izvezeno 37.000 tona svežeg voća, 60.000 tona zamrznutog voća i od 7.000 do 7.500 tona povrća.

Na strana tržišta plasirane su sve količine svežeg voća smeštene po ULO hladnjačama, bar kada je reč o jabukama koje su otišle uglavnom za Rusiju izjavila je Evica Mihaljević iz asocijacije "Plodovi Srbije".

Prema njenim rečima, izvoz je skoro na istom nivou kao u periodu januar-maj 2011. godine.

Mihaljević je precizirala da je plasirano ukupno 35.000 tona jabuka, i da ova sezona startuje sa praznim zalihama kada je reč o svežoj jabuci.

Izvezeno je i deo sveže jagode i trešanja - 1.400 tona, dodala je ona.

Kada je reč o zamrznutom voću - malinama, višnjama, jagodama, kupinama, šljivama i borovnicama od januara do kraja maja je izvezena "solidna" količina, a deo robe je ostao na zalihama, navela je ona.

Mihaljević je napomenula je da smo, između ostalog, u novu sezonu ušli sa zalihama od 13.000 tona malina.

Ona je ukazala da je u tom periodu izvezeno jako malo povrća, a novina je da je iz Srbije ove godine po prvi put izvezeno oko 3.200 tona mladog krompira u Rusiju.

Za ovaj period je međutim, karakteristično je da je uvoz svežeg povrća bio dosta veliki i iznosio je oko 30.000 tona, a uvozilo se rano povrće - kupus, paradajz, krastavac, paprika, crni luk, kelj.., navela je Mihaljević.

Ona je naglasila da Srbija treba da vidi veliku šansu u proizvodnji povrća, pre svega mladog, dodajući da stavljanje naše zemlje na listu zemalja iz kojih je dozvoljen uzvoz krompira u EU potvrđuje da primenjujemo sve potrebne standarde.

Mihaljević je rekla da bi bio uspeh i da bar supstituišemo deo uvoza povrća, jer trenutno postoji velika disproprcija u izvozu i uvozu povrtarskih proizvoda.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik