Ukoliko niste đubrili livade i pašnjake u jesen fosforom i kalijumom, eto prilike da u ranoproljećnom periodu ili na početku vegetacije to obavite.
Osim toga, veći je učinak đubrenja azota u ranoproljećnoj prihrani nego u vegetaciji.
Pošto se radi o travama i kombinaciji trava i leptirnjača (leguminoza), preduzimaju se mjere na livadama i pašnjacima, gdje treba obaviti prihranu, brnanje i izuzetno valjanje. Livade i pašnjake treba đubriti nakon topljenja snijega, djelimičnog prosušivanja zemljišta ili sa porastom temperatura u ranoproljećnom periodu ili na početku kretanja vegetacije.
Azotna đubriva najbolje je primijeniti na livadama i pašnjacima na samom početku vegetacije, jer je u to vrijeme zemljište još uvijek dobro snabdjeveno vlagom, a proljećne padavine unose i jednolično raspoređuju azot u područje korenovog sistema trava.
Važno je vrijeme đubrenja azotom
Vrijeme đubrenja azotom (N) je veoma važno. Što je đubrenje kasnije u odnosu na početak vegetacije, to će se slabije azot iskoristiti. Zato, livadama i pašnjacima dodajemo azot 40 do 50 kg po hektaru u periodu februar - mart.
Kalijum i fosfor se daju travnjacima (livadama i pašnjacima) u količini po 80 do 100 kg po hektaru kod redovnog đubrenja, a može se dati travnjacima u jesen, ali ukoliko je izostala jesenja primjena daju se na početku kretanja vegetacije ili u rano proljeće.
Ovim đubrenjem na početku vegetacije ili ranoproljećnim đubrenjem se potrebe livada i pašnjaka za NPK podmiruju đubrenjem sa 300 - 400 kg/ha NPK 10 : 30 : 20, 7 : 20 : 30, još bolje 8 : 26 : 26 i 100 - 150 kg/ha KAN-a (nitromonkala).
Korist brnanja
Brnanje je neizostavna agrotehnička mjera na travnjaku kojom se provjetrava površinski sloj zemljišta livada i pašnjaka, čime dodata đubriva prodiru u zemljište lakše, brže i ravnomjernije, povećava se bokorenje trava, sprečava razvoj plesni i mahovina. Brnanjem ili drljanjem se poravnjavaju krtičnjaci, mravinjaci, ostaci balege, te ostale neravnine i podstiče regeneracija dobrih vrsta trava i leguminoza.
Brnanje treba obaviti lakšim drljačama, a ne teškim sa dužim i oštrim zupcima (klinovima), jer bi oni počupali biljke, posebno trave sa plitkim korjenovim sistemom. Međutim, brnanje ne valja obavljati po vlažnom i posebno suvom zemljištu. Inače, optimalna brzina brnanja klinastom drljačom je 8 do 10 km na sat.
Na mladim jednogodišnjim travnjacima, ako je došlo do podizanja korjenova sa "krunicama" (busenja) trava zbog zamrzavanja i odmrzavanja zemljišta, potrebno je obaviti valjanje da bi se ponovo uspostavio prisniji kontakt korjenovog sistema i zemljišta, odnosno ako se desilo da su mlade biljke u zimskom periodu, zbog golomrazica, izvučene.
Inače, valjanje travnjaka može biti i štetno na teškim, zbijenim i vlažnim zemljištima, pa se za njih uopšte ne preporučuje. Brzina rada valjka je 5 do 6 km na sat, prenosi Agroklub.