Precizna ili satelitska poljoprivreda i upravljanje usevima ima brojne prednosti za poljoprivrednike, rečeno je danas na Kopaonik biznis forumu na panelu "Održivi razvoj doprinos poljoprivrede i prehrambene industrije".
Generalni direktor kompanije Al Dahra Srbija Dušan Radičević je rekao da je najvažnija stvar precizna poljoprivreda i da se time sve velike kompanije u Srbiji prilično ozbiljno bave, kao i u svetu.
"To znači da na bazi adekvatnih podataka koji dolaze iz senzora, testiranja raznih, koristimo manje hemije, da koristimo manje đubriva i manje vode. Procene su da do 30 odsto od svega ovoga može da se uštedi kroz praktično dobijanje svih tih informacija i omogućavaju nam da manje trošimo, ali to nije samo pitanje novca, to je pitanje održivost", rekao je on.
Naveo je da ni autonomna mehanizacija ne deluje kao daleka budućnost.
"Ja lično mislim da ćemo za deset godina to već videti na poljima. Šta nam to omogućava? To nam omogućava da u relativno kratkom roku, u istom kvalitetu obrađujemo zemlju. To nije pitanje samo toga da li ćemo imati radne snage, to je pitanje prostora u kojem mi operišemo. Jer zbog klimatskih promena, pre 20 godina, ste vi jednu operaciju u poljoprivredi mogli da obavljate tri, četiri nedelje, a danas nekada imamo sedam do 10 dana da obavimo operacije", rekao je Radičević.
Generalni direktor Delta Agrara Luka Popović je rekao da zahvaljujući novim tehnologijama proizvođači mogu da kontrolišu proces od samog početka, od najbolje genetike do finalnog proizvoda.
"Da li ćemo ga završiti u našoj industriji mesa ili u našoj fabrici brašna, ili ćemo ga izvesti. To je jedan deo izazova s kojim se mi suočavamo, jer vidite šta se sad dešava, novi izbori u Americi, kako se lako menjaju prioriteti ljudima. Meksiko je pre neki dan izjavio da neće više koristiti GMO semena, što vam je bilo sasvim u redu do pre godinu dana. To nema nikakve veze sa tim da li je hrana bolja ili lošija, zdravija ili ne, već geopolitičke stvari utiču na to", rekao je on i istakao da Delta kao izvozna firma mora da vodi računa i o tome.
Poručio je da je jedna od ključnih stvari edukacija poljoprivrednika.
"Mi možemo da edukujemo, smatramo da je to neki naš deo društvene odgovornosti, imamo pristup celom svetu. Naša deca će lako da pitaju ĆatGPT da im prepriča lekciju iz, ne znam, geografije, a onda ćemo se vratiti na to da je ipak neki naš deda radio to na neki tradicionalni način, da li je to dobro ili nije, mnogo možemo da koristimo stvari koje su nam dostupne. Edukacija je veoma bitna i mi pokušavamo sa našim partnerima da predstavimo to što radimo na našoj zemlji", rekao je Popović.
Direktorka sektora za hranu i agrobiznis u Evropskoj banci za obnovu i razvoj Natalija Žukova predstavila je programe i načine na koje ta banka finansira projekte u poljoprivredi.
"Druga tačka u kojoj mi zapravo aktivno radimo sa vladama u svim zemljama u kojima poslujemo je politički dijalog, a Srbija nije izuzetak. Radili smo sa vladom na njenoj prvoj strategiji za navodnjavanje i petogodišnjem akcionom planu zajedno sa FAO", rekla je ona.