200.000 eura vrijedi stroj koji u Iloku u jednom danu, ovisno o pripremi i terenu, obere do pet vagona grožđa. Na 350 hektara pod vinogradima Iločkih podruma, berba grožđa u punom je jeku, no zbog loših vremenskih uvjeta u različitim fazama razvoja i dozrijevanja grožđa prinosi će, ovisno o sorti, biti manji za 30 do 50 posto. Prinosi su ove godine smanjeni, no kvaliteta grožđa je dobra. Ove godine planirano proizvesti više od četiri milijuna litara vina, no zbog smanjenih prinosa upitno je hoće li se plan ostvariti. Prinosi traminca, kojeg prosječno ima do osam tona, bit će manji za oko 50 posto, dok je stanje s graševinom nešto bolje te se očekuju prinosi za oko 30 posto manji od prosječnih 11 tona po hektaru. Slatkoća grožđa na iločkom području kod sorti traminac i frankovka, ovisno o terenu s kojeg se beru, iznosi između 20 i 23, dok je kod graševine kreće od 18 do 21 posto.
200.000 eura vrijedi stroj koji u Iloku u jednom danu, ovisno o pripremi i terenu, obere do pet vagona grožđa.
Na 350 hektara pod vinogradima Iločkih podruma, berba grožđa u punom je jeku, no zbog loših vremenskih uvjeta u različitim fazama razvoja i dozrijevanja grožđa prinosi će, ovisno o sorti, biti manji za 30 do 50 posto.
»Prinosi su ove godine smanjeni, no kvaliteta grožđa je dobra«, ocjenjuje direktor Iločkih podruma Mladen Papak, dodajući da je ove godine planirano proizvesti više od četiri milijuna litara vina, no zbog smanjenih prinosa upitno je hoće li se plan ostvariti.
Prinosi traminca, kojeg prosječno ima do osam tona, bit će manji za oko 50 posto, dok je stanje s graševinom nešto bolje te se očekuju prinosi za oko 30 posto manji od prosječnih 11 tona po hektaru. Slatkoća grožđa na iločkom području kod sorti traminac i frankovka, ovisno o terenu s kojeg se beru, iznosi između 20 i 23, dok je kod graševine kreće od 18 do 21 posto.
Od 350 hektara vinograda Iločkih podruma, oko 70 posto pokriveno je graševinom. Zbog manjih prinosa ove će godine Iločki podrumi otkupiti grožđe sa 700 do 800 hektara vinograda iločkog vinogorja, na kojemu je ukupno oko 1500 hektara pod vinogradima. Ove godine, naglašava direktor Papak, utvrđena je jedinstvena otkupna cijena od 2,50 kuna po kilogramu za grožđe sa standardnih 19 posto slatkoće, a i država financira otkup sa 0,60 kuna po kilogramu, piše Vjesnik.
Kako su se Iločki podrumi ranije suočavali s nedostatkom radne snage tijekom berbe, nedavno je nabavljen gotovo 200.000 eura vrijedan kombajn za berbu grožđa, koji dnevno zamjenjuje i do 150 berača. Stroj tijekom dana, ovisno o pripremi i terenu, obere do pet vagona grožđa. Uz to, nabavljen je i stroj za skidanje lišća s trsova pred berbu, a koji dnevno obradi do tri hektara vinograda. U sklopu tehnološke modernizacije, Iločki su podrumi nabavili ove godine i dva stroja za zelenu rezidbu.
U Iločkim podrumima očekuju da bi berba mogla završiti za dva do tri tjedna. Najveći dio vina plasiraju na hrvatsko tržište, a ostalo izvoze u BiH te Njemačku i Belgiju.