Kompjuter kao pomoć traktoru

Bez autora
Jan 09 2011

U Subotici je započeo IPA projekat, koji u saradnji sprovode civilne organizacije iz Baje i Kečkemeta, s jedne strane i Subotice i Kanjiže, odnosno Udruženja Probitas sa druge, a čiji je cilj edukacija poljoprivrednika. Odobreni projekat finansira EU, u sklopu IPA prekograničnog programa saradnje Mađarske i Srbije, i jedan je od mnogih pokrenutih baš u Subotici, koja ima dugu tradiciju u saradnji sa mađarskim institucijama i građanskim udruženjima. Obrazovni kursevi za poljoprivrednike, u organizaciji Probitasa, bazirani su na takozvanom eko farmingu, a polaznici na njima stiču znanja o ekološkom pristupu poljoprivredi, od načina obrade zemlje i uzgajanju poljoprivrednih kultura po ekološkim principima, do informatičkih znanja i uvođenja kompjutera u seljačka gazdinstva. Obuka traje šest meseci, i osim predavanja obuhvata i praktičan rad, za šta je određena posebna parcela.

Kompjuter kao pomoć traktoruU Subotici je započeo IPA projekat, koji u saradnji sprovode civilne organizacije iz Baje i Kečkemeta, s jedne strane i Subotice i Kanjiže, odnosno Udruženja Probitas sa druge, a čiji je cilj edukacija poljoprivrednika.

Odobreni projekat finansira EU, u sklopu IPA prekograničnog programa saradnje Mađarske i Srbije, i jedan je od mnogih pokrenutih baš u Subotici, koja ima dugu tradiciju u saradnji sa mađarskim institucijama i građanskim udruženjima.

Obrazovni kursevi za poljoprivrednike, u organizaciji Probitasa, bazirani su na takozvanom eko farmingu, a polaznici na njima stiču znanja o ekološkom pristupu poljoprivredi, od načina obrade zemlje i uzgajanju poljoprivrednih kultura po ekološkim principima, do informatičkih znanja i uvođenja kompjutera u seljačka gazdinstva.

Obuka traje šest meseci, i osim predavanja obuhvata i praktičan rad, za šta je određena posebna parcela. Nakon završetka obuke, polaznici mogu polagati ispit i tada dobijaju sertifikat koji važi na teritoriji cele Evropske unije, a podrazumeva posebne povlastice kod pojedinih fondova namenjenih agraru. Takve diplome u našoj zemlji još uvek nemaju neki poseban značaj, ali kada postanemo član EU, one će predstavljati prednost za njihove vlasnike, kažu u Probitasu.

Deo praktične obuke u toku kursa predviđa i odlazak u Mađarsku, gde će tokom nekoliko dana polaznici na konkretnom primeru videti kako funkcioniše eko farming, odnosno vođenje poljoprivrednog domaćinstva i obrada zemlje na modernim principima, uz ekološki pristup kako u procesu rada, tako i u organizaciji života u seoskim gazdinstvima.

Cilj ove obuke, koja se u EU odavno sprovodi jeste smanjenje zagađenosti poljoprivrednih površina, ali i povećanja produktivnosti korišćenjem moderne tehnologije i podizanje kvaliteta života na selu.

Takva edukacija, kako napominju u Probitasu, u stvari predstavlja pripremu za budućnost, a u tome je dragocena pomoć mađarskih poljoprivrednika koji već imaju iskustva sa novim standardima evropskog agrara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik