Berba maline u lozničkom, krupanjskom, ljubovijskom i malozvorničkom kraju završena je u ravničarskom delu, tako da će berači imati posla još desetak dana u brdovitim predelima ovog dela Srbije. Cena tog jagodičastog voća, koja je bila “spala” na čak 50-60 dinara, minulog vikenda “skočila” je na 150 dinara. To je iznos koji su malinari priželjkivali na početku berbe, koji im je, vrlo brzo se ispostavilo, postao nedokučiv, jer je u jeku berbe “zakucan” na najviše 130 dinara. U međuvremenu, usledile su obilne padavine, zbog čega je došlo do velikog truljenja roda. Mnogi voćari nisu imali izbora, pa su predavali maline i za 50, 60 i 70 dinara po kilogramu. Pred beračima je berba loš oko 20 odsto malinjaka u brdskom području. U selima od Kržave do Planine berači su od jutra do mraka u poslu, kako bi što više berićeta isporučili krupanjskoj “Hladnjači”, jednoj od retkih koja ima višegodišnju i kontinuiranu saradnju sa više od 800 poljoprivrednika-kooperanata.
Berba maline u lozničkom, krupanjskom, ljubovijskom i malozvorničkom kraju završena je u ravničarskom delu, tako da će berači imati posla još desetak dana u brdovitim predelima ovog dela Srbije.
Cena tog jagodičastog voća, koja je bila “spala” na čak 50-60 dinara, minulog vikenda “skočila” je na 150 dinara.
To je iznos koji su malinari priželjkivali na početku berbe, koji im je, vrlo brzo se ispostavilo, postao nedokučiv, jer je u jeku berbe “zakucan” na najviše 130 dinara. U međuvremenu, usledile su obilne padavine, zbog čega je došlo do velikog truljenja roda. Mnogi voćari nisu imali izbora, pa su predavali maline i za 50, 60 i 70 dinara po kilogramu.
Pred beračima je, kako saznajemo u krupanjskoj “Hladnjači”, berba loš oko 20 odsto malinjaka u brdskom području. U selima od Kržave do Planine berači su od jutra do mraka u poslu, kako bi što više berićeta isporučili krupanjskoj “Hladnjači”, jednoj od retkih koja ima višegodišnju i kontinuiranu saradnju sa više od 800 poljoprivrednika-kooperanata.
- Planirali smo ove godine da na francusko i nemačko tržište izvezemo oko 2.000 tona maline, koju za izvoz spremamo u najsavremenijim uslovima, uz korišćenje vrhunske opreme i uz rad odličnih stručnjaka i radnika - kaže Saša Nešić, generalni direktor “Hladnjače”.
- Naše kupce u Evropskoj uniji očekuje sjajan kvalitet tog jagodičastog voća, što nam otvara mogućnosti za širenje ovog posla, ali i podizanje malinjaka i kod nas i kod naših kooperanata, uz insistiranje na sertifikovanim vrstama i uvođenjem berača.
Uskoro i kupina
Uskoro će za berbu biti zrela i kupina, koja je, kako ocenjuju poljoprivredni stručnjaci, u sasvim dobrom stanju. Još se ne zna njena cena, kao što je bio slučaj i sa malinom uoči i na početku berbe. Lane je u ovom delu Srbije plaćana 15 dinara po kilogramu. Ovog leta, kako saznajemo, moguće je da će biti otkupljivana po ceni od 30 dinara po kilogramu.
Izvesno je da će, recimo, krupanjska “Hladnjača” otkupiti sve ponuđene količine kupine, najmanje 500 tona, kao što je bio slučaj prošle godine.