Cene sirovog kravljeg mleka ponovo rastu u Evropskoj uniji, i to već nekoliko meseci. Kako mediji prenose, evropska proizvodnja, odnosno poljoprivreda više nema resurse koje je imala, a svetska tražnja je veća od ponude, zbog čega pojedini mlečni proizvodi poput putera, pavlake, sira imaju rekordne iznose.
U svim članicama, osim Španije zabeležen je rast otkupnih cena mleka, i to od najmanje jedan odsto u Hrvatskoj, dok čak 43 procenta u Irskoj, ako se pogledaju iznosi u oktobru ove i prošle godine koje je objavio sektor za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropske komisije.
Kako piše „Agroinfonet”, velika je potražnja za sirom i puterom pred praznike. To donosi više cene, koje su ionako visoke jer mleka je manje na evropskom na tržištu – mlekare su prijavile dva odsto manje isporuka.
Na spot tržištu (na kome mlekare trguju između sebe) mleko se prodaje prosečno po 58 evrocenti za kilogram. Otkupne cene koje dobijaju proizvođači su u septembru iznosile oko 48,7 centi, a u oktobru i više od 50.
Da li su to u perspektivi dobre vesti za uzgajivače mlečnih krava, ali loše za kupce?
Prema nedavnoj izjavi jednog proizvođača za novosadski „Dnevnik”, otkupna cena mleka kod nas je 60 dinara po litru. Ali zbog skupog repromaterijala i posledica trogodišnje suše, prihodom od mlečnog govedarstva uspeva samo da pokrije troškove proizvodnje. Na eventualan prihod, kako je rekao, može da računa tek prispećem državnih subvencija.Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarsku proizvodnju PKS-a, kaže za „Politiku” da su u EU zbog direktive o efektu „staklene bašte”, zagađenju čovekove sredine i proizvodnji metana (stajnjak) smanjeni podsticaji za farme sa velikim brojem grla pa je došlo do pada stočnog fonda – goveda. Kako kaže, nije to neko drastično smanjenje, ali je dovodi do manje proizvodnje.
– I dalje su proizvođači u EU značajni po količini mleka koje proizvode. Druga bitna činjenica je da se usled političke situacije u svetu, snabdevanje i cene energenata često menjaju. Naravno, tu je i cena hrane za životinje, odnosno kukuruza kao osnovna komponenta. To su sve razlozi zbog čega je i otkupna cena mleka viša, a samim tim i cene proizvoda od mleka – ističe naš sagovornik.
U Evropskoj uniji je 2022. godine proizvedeno oko 160 miliona tona mleka, što je oko 0,3 miliona tona manje nego predhodne godine. Otkupne cene mleka su povećane u proseku za 35,1 odsto u odnosu na 2021. godinu.
Prema podacima PKS-a, u Srbiji je proizvodnja mleka manja za oko 5,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu (u 2023. godini proizvedeno je oko 1,34 milijarde litara), što je uslovljeno i padom broja muznih grla. Međutim, on napominje da je povećana proizvodnja mleka po grlu.
– Otkupne cene mleka su više za oko 13 odsto, a i premija za mleko je viša, zbog čega ova proizvodnja ne posluje sa gubitkom – kaže Budimović.On dodaje da su mlekare prošle godine otkupile oko 750 miliona litara, što je 4,2 odsto manje nego prethodne. Cena proizvoda (sir) povećana je za oko 30 odsto u odnosu na protekli period.
Prema njegovim rečima, treba uzeti u obzir da je 2024. karakteristična po tome što je bila sušna godina, pa su i prinosi hrane za životinje, kabaste hrane i silaže slabijeg kvaliteta, što može da se odrazi u količini proizvedenog mleka u narednoj godini.
Trenutno se ne očekuje povećanje cena mleka i proizvoda od mleka – kaže Budimović.
On napominje i da je raspon cena u maloprodaji različit. Recimo, litar jogurta u radnjama košta od 130 do 189 dinara. Slično je i sa mlekom, uz nelogičnosti koje smo primetili upoređujući cene da je u nekim trgovinskim lancima mleko sa manje mlečne masti (1,5 odsto) za nekoliko dinara skuplje od najprodavanijeg punomasnijeg od 2,8 procenata. Pitanje je da li je to zbog akcijskih sniženja koja su česta u radnjama ili zbog činjenice da se potrošači zbog prelaska na zdraviji način ishrane orijentišu na mleko sa manje masnoće.