Mere protiv nakupaca

Bez autora
May 03 2011

Poljoprivrednici su prilikom prodaje svojih proizvoda često imali problem, jer se dešavalo da roba nije bila klasirana i plaćana onoliko koliko zaista vredi, pošto su se otkupom bavili svi koji su to hteli i imali novac. Od ove sezone taj problem trebalo bi da bude rešen. Resorno ministarstvo pripremilo je pravilnik koji propisuje minimalne uslove koje će svako otkupno mesto morati da ispuni, a koji bi trebalo da stupi na snagu sredinom maja. Mnogi poljoprivrednici pamte neprijatne situacije kada su im otkupljivači deo robe ili svu robu, bez razvrstavanja, ocenjivali kao drugu klasu i nudili im manju cenu. Zato su, umesto da ga daju u bescenje, rod bacali. Štetu su trpeli i otkupljivači koji su radili pošteno. Glavni problemi su bili to što nije regulisano ko se tim poslom može baviti. Tu je problem isplate u kešu koji je veoma veliki i iz kojeg proističu svi ostali problem.

Mere protiv nakupacaOd sredine maja poljoprivredne proizvode moći će da otkupljuju samo registrovani otkupljivači. Uvode se i strože mere, pa će opremu, prostorije za otkup i skladištenje, redovno kontrolisati inspektori.

Poljoprivrednici su prilikom prodaje svojih proizvoda često imali problem, jer se dešavalo da roba nije bila klasirana i plaćana onoliko koliko zaista vredi, pošto su se otkupom bavili svi koji su to hteli i imali novac.

Od ove sezone taj problem trebalo bi da bude rešen. Resorno ministarstvo pripremilo je pravilnik koji propisuje minimalne uslove koje će svako otkupno mesto morati da ispuni, a koji bi trebalo da stupi na snagu sredinom maja.

Mnogi poljoprivrednici pamte neprijatne situacije kada su im otkupljivači deo robe ili svu robu, bez razvrstavanja, ocenjivali kao drugu klasu i nudili im manju cenu. Zato su, umesto da ga daju u bescenje, rod bacali. Štetu su trpeli i otkupljivači koji su radili pošteno.

"Glavni problemi su bili to što nije regulisano ko se tim poslom može baviti. Tu je problem isplate u kešu koji je veoma veliki i iz kojeg proističu svi ostali problem", kaže Rade Ljubojević, iz preduzeća "Sirogojno kompani".

Ljubojević navodi da nisu zanemarivi problemi higijene i poštovanja zdravstvene bezbednosti hrane.

Rampa otkupu na crno

Zato će ubuduće otkupom voća, povrća, žitarica ili domaćih životinja moći da se bave samo oni koji budu registrovani. Moraće da imaju opremu i uređene prostorije za otkup i skladištenje, kako bi se roba čuvala na odgovarajući način. Sve to kontrolisaće inspektori.

"To je odličan pokušaj, samo da se sprovede u delo. Mora se raditi sa ljudima koji prate kvalitet i standarde. Kad tad se mora razdvojiti žito od kukolja", kaže Radovan Jokanović, malinar iz Lunovog sela, kraj Užica.

Otkup će pratiti i dokumenta sa svim podacima o otkupljivaču - od naziva firme, PIB-a, ovlašćenog lica do tačnog naziva robe koja se otkupljuje, količine, kvaliteta, cene, roka i načina plaćanja. To će, ukoliko se ugovor ne poštuje, biti dokaz na sudu.

"Trudili smo se da onemogućimo da se otkup radi na crno, da visokim kaznama koje se kreću od 50 do 150.000 dinara onemogućimo nakupce da mogu otkupljivati od proizvođača", navodi državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Ljubiša Dimitrijević.

Prema njegovim rečima, stvaraju se i uslovi da svi koji rade legalno mogu da dođu do poljoprivrednog proizvođača.

Ako ne budu poštovali odredbe pravilnika kazne čekaju i pravna lica. Preduzetnici će morati da plate i do 500.000 dinara, a preduzeća do dva miliona. Uz to moguća je i zabrana obavljanja delatnosti od šest meseci do dve godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik