U BiH u prvih pet mjeseci ove godine uvezeno je vino vrijedno deset miliona maraka, dok je u istom periodu izvezeno ovog pića u vrijednosti dva miliona maraka. Za pet mjeseci ove godine u BiH uvezeno je 2.774 tone vina od svježeg grožđa, te da je vino u BiH uglavnom došlo iz zemalja u regionu, te iz Italije i Francuske. U periodu od januara do kraja maja iz BiH su izvezene 872 tone vina i to uglavnom u Hrvatsku, Srbiju, ali i Njemačku. Najveći problem javlja se zbog toga što se sva uvezena vina ne kontrolišu prilikom uvoza već odmah idu na tržište. Uveze se ogromna količina vina sumnjivog porijekla. Potrebno je donijeti Zakon o vinima u BiH i time zaštititi domaće vinare i ograničiti prekomjeran uvoz, upravo ispitivanjem kvaliteta, a većina domaćih proizvođača treba da ulaže novac i proizvodi vrhunska vina, jer se samo kvalitetom mogu probiti na tržište zemalja u EU.
U BiH u prvih pet mjeseci ove godine uvezeno je vino vrijedno deset miliona maraka, dok je u istom periodu izvezeno ovog pića u vrijednosti dva miliona maraka, rekao je "Glasu Srpske" načelnik Odjeljenja za komunikacije u Upravi za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević.
On je naglasio da je za pet mjeseci ove godine u BiH uvezeno 2.774 tone vina od svježeg grožđa, te da je vino u BiH uglavnom došlo iz zemalja u regionu, te iz Italije i Francuske.
- U periodu od januara do kraja maja iz BiH su izvezene 872 tone vina i to uglavnom u Hrvatsku, Srbiju, ali i Njemačku - naglasio je Kovačević.
Direktor vinarije "Vukoje" u Trebinju Radovan Vukoje rekao je da se najveći problem javlja zbog toga što se sva uvezena vina ne kontrolišu prilikom uvoza već odmah idu na tržište.
- Uveze se ogromna količina vina sumnjivog porijekla. Potrebno je donijeti Zakon o vinima u BiH i time zaštititi domaće vinare i ograničiti prekomjeran uvoz, upravo ispitivanjem kvaliteta - rekao je Vukoje i dodao da većina domaćih proizvođača treba da ulaže novac i proizvodi vrhunska vina, jer se samo kvalitetom mogu probiti na tržište zemalja u EU.
Vukoje je naglasio da vinarija "Vukoje" svoje proizvode izvozi na tržište Švedske, Danske, Norveške, te Holandije, Francuske i Austrije.
Prema njegovim riječima, u Hercegovini ima oko 20 registrovanih proizvođača vina i nekoliko njih je na samom početku poslovanja.
Vina vinarije "Vukoje" nalaze se i na Svjetskoj vinskoj karti, dok na ovoj listi nema nijedan proizvođač vina iz Crne Gore, Makedonije i Srbije.
U vinariji "Tvrdoš" u Trebinju kažu da proizvode vino izvanrednog kvaliteta, te da uglavnom zalihe vina izvoze u inostranstvo.
U ovoj vinariji naglasili su da je domaće tržište preplavljeno lošim vinom iz inostranstva.
- Kvalitet uvezenih vina treba provjeriti i ispitati, kao što to radi većina zemalja u regionu, a ne odmah plasirati na tržište ono što se uveze - kazali su u vinariji "Tvrdoš".
Podsticaji
Pomoćnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Vid Kopanja rekao je da se iz godine u godinu povećava broj proizvođača vina.
On je naglasio da Ministarstvo daje i podsticaje vinarima, koji iznose oko 40 odsto od ukupnog ulaganja u proizvodnju vina. Kopanja je naglasio da je u toku procedura razdvajanja Zakona o vinu i rakiji na pojedinačne zakone, u skladu sa direktivama EU.