Osiguranje useva od nevremena

Bez autora
Apr 04 2011

Klimatske prognoze kažu da ćemo narednih decenija biti svedoci stalnog smenjivanja dugih suša i kratkih, ali obilnih kiša. Zbog takvog trenda, poljoprivreda i kod nas i u svetu već trpi velike gubitke. Osiguravajuće kuće se trude da ponude polise koje pokrivaju veliki spektar šteta, a države da poljoprivrednicima takvo osiguranje subvencionišu. Iako grad i kiša u smederevskom kraju domaćinima oberu i trećinu godišnjeg roda voća, oni se i dalje uglavnom ne osiguravaju. Ministarstvo poljoprivrede plaća 40 odsto troškova osiguranja useva i imovine. Mnogi poljoprivrednici žele da iskoriste tu pogodnost, ali ne stižu na red. Svake godine raste broj zahteva poljoprivrednika. Analogno tome, raste i novac koji za to izdvajamo. Za 2010. godinu bilo je to preko 100 miliona dinara, a očekujemo sličan iznos i za ovu godinu.

Osiguranje useva od nevremenaSve više poljoprivrednika podnosi zahtev za osiguranjem useva i imovine. Država plaća 40 odsto troškova osiguranja. Poljoprivrednici se kod nas najčešće osiguravaju od oluje i grada.

Klimatske prognoze kažu da ćemo narednih decenija biti svedoci stalnog smenjivanja dugih suša i kratkih, ali obilnih kiša. Zbog takvog trenda, poljoprivreda i kod nas i u svetu već trpi velike gubitke. Osiguravajuće kuće se trude da ponude polise koje pokrivaju veliki spektar šteta, a države da poljoprivrednicima takvo osiguranje subvencionišu.

Iako grad i kiša u smederevskom kraju domaćinima oberu i trećinu godišnjeg roda voća, oni se i dalje uglavnom ne osiguravaju.

„Nema narod pare da finansira sopstvenu proizvodnju, a kamoli da plati osiguranje", kaže Milorad Simić iz sela Udovica.

Ministarstvo poljoprivrede plaća 40 odsto troškova osiguranja useva i imovine. Mnogi poljoprivrednici žele da iskoriste tu pogodnost, ali ne stižu na red.

„Svake godine raste broj zahteva poljoprivrednika. Analogno tome, raste i novac koji za to izdvajamo. Za 2010. godinu bilo je to preko 100 miliona dinara, a očekujemo sličan iznos i za ovu godinu", istakao je Miloš Milovanović iz Ministarstva poljoprivrede i trgovine.

Rokovi ističu u aprilu

Zbog promena u Ministarstvu, suma za te namene još nije precizirana, iako rokovi za osiguranje većine useva krajem aprila već ističu.

Prošle godine, poljoprivrednici su uz subvenciju prvi put mogli da osiguraju kukuruz od suše. Sada se nudi i osiguranje od obilnih padavina.

„Suština je zaštita od katastrofalnog događaja. Male štete ovde nisu predmet nadoknade i zato su male cene osiguranja", istakao je Sava Bogićević, iz "Delta Đenerali" osiguranja.

Poljoprivrednici se kod nas i dalje najčešće osiguravaju od oluje i grada. U prošloj godini osiguranja su za odštete isplatila pet puta više novca nego obično, delom zbog čestih oluja, ali i činjenice da je protivgradna odbrana zatajila.

„Premeštajući sektor za protivgradnu zaštitu u sektor za vanredne situacije MUP-a, nadam se da ćemo i kvantitavno popraviti delovanje protivgradne zaštite", rekao je direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milan Dacić.

Ekstremne klimatske prilike nose velike rizike i poskupljuju osiguranje. Zbog toga je Svetska banka pokrenula osnivanje regionalne reosiguravajuće kompanije za zemlje jugoistočne Evrope. Njen osnivački kapital trebalo bi da obezbede vlade tih zemalja.

Prošlog meseca Srbiji i Makedoniji za tu namenu, Svetska banka je odobrila kredite od po pet miliona dolara. Osnivanje takve reosiguravajuće kompanije trebalo bi da doprinese pojeftinjenju osiguranja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik