Ovogodišnji rod maline manji za 30 odsto

Bez autora
Jul 25 2010

Ovogodišnji rod maline u uzičkom regionu, čija berba na 4.300 hektara ulazi u završnu fazu, procenjuje se na oko 30.000 tona, što je za oko 30 odsto manje u odnosu na prošlu godinu. Kvalitet ubrane maline je zadovoljavajući, uprkos kišnom periodu koji je pratio početak berbe, kada je bilo truljenja sazrelog ploda. Vremenske prilike nisu bile naklonjene malini, što je prouzrokovalo sušenje izdanaka ovog voća u prošloj godini, dok su proletos zbog viška vlage u zemljištu stradali malinjaci u nižim predelima, što je konačno smanjilo ovogodišnji prinos. U nižim predelima užičkog regiona berba maline bi trebalo da bude završena krajem naredne sedmice, dok će u brdsko-planinskim, gde se uzgajaju sorte "tuker" i "tulemin", koje su dobro rodile, posao potrajati još nekoliko sedmica. Proizvođači maline su, i pored slabijeg roda, zadovoljni trenutnom otkupnom cenom, koja je od početnih 90, "dogurala" do 170 dinara po kilogramu, tako da ove godine nije bilo protestnih okupljanja koja su ranijih godina bila sastavni deo sezone berbe...

Ovogodišnji rod maline manji za 30 odstoOvogodišnji rod maline u uzičkom regionu, čija berba na 4.300 hektara ulazi u završnu fazu, procenjuje se na oko 30.000 tona, što je za oko 30 odsto manje u odnosu na prošlu godinu, izjavio je danas stručni saradnik u Poljoprivrednoj stručnoj službi u Užicu Petar Joković.

Kvalitet ubrane maline, po oceni ovog poljoprivrednog stručnjaka, je zadovoljavajući, uprkos kišnom periodu koji je pratio početak berbe, kada je bilo truljenja sazrelog ploda.

"Vremenske prilike nisu bile naklonjene malini, što je prouzrokovalo sušenje izdanaka ovog voća u prošloj godini, dok su proletos zbog viška vlage u zemljištu stradali malinjaci u nižim predelima, što je konačno smanjilo ovogodišnji prinos", istakao je Joković.

U nižim predelima užičkog regiona berba maline bi trebalo da bude završena krajem naredne sedmice, dok će u brdsko-planinskim, gde se uzgajaju sorte "tuker" i "tulemin", koje su dobro rodile, posao potrajati još nekoliko sedmica.

Proizvođači maline su, i pored slabijeg roda, zadovoljni trenutnom otkupnom cenom, koja je od početnih 90, "dogurala" do 170 dinara po kilogramu, tako da ove godine nije bilo protestnih okupljanja koja su ranijih godina bila sastavni deo sezone berbe.

Hladnjačari iz užičkog regiona ove godine su u otkupu imali veliku konkurenciju kolega iz drugih krajeva Srbije, gde je rod maline podbacio ili je uništen zbog vremenskih nepogoda, pa je i to uticalo na otkupnu cenu tog voća.

Na poslovima berbe, posebno u ariljskom i ivanjičkom kraju, angažovano je i više hiljada sezonskih radnika iz raznih krajeva Srbije, koji dnevno mogu da zarade od 1.500 do 1.800 dinara, uz obezbeđenu hranu i prenoćište.

U užičkom regionu, gde voćarstvo čini značajan deo poljoprivredne proizvodnje, znatno je slabiji rod i ostalog voća u odnosu na prošlu godinu, koja je bila izuzetno blagorodna, rekao je Joković.

"Šljivi i jabuci, koje su najzastupljenije voćne kulture u ovom regionu, poklanja se najmanja pažnja, zbog niske otkupne cene ploda", rekao je Jokovović, ilustrujući tu činjenicu podatkom da je otkupna cena rakijske šljive prošle godine bila samo šest dinara, dok su za kilogram jabuke za industrijsku upotrebu proizvođači dobijali po tri dinara.

U užičkom regionu uskoro će početi i berba kupine, zasađene na oko 220 hektara koja, po proceni Jokovića, nosi izvanredan rod, ali su hladnjačari nezainteresovani za otkup zbog slabe tražnje na inostranom tržištu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik