Odbor za poljoprivredu pri Narodnoj skupštini, predložio je osnivanje Fonda za sezonske intervencije, kako bi se obezbedila podrška proizvođačima maline u periodima kada na tržištu dođe do poremećaja koji ugrožavaju njihovo poslovanje i opstanak.
Ovaj predlog stigao je od Marijana Rističevića, predsednika pomenutog odbora.
Predloženo je još da država obezbedi skladištenje maline, kako bi plasman došao na red u trenutku kada je cena najpovoljnija, a da troškove prema hladnjačarima isplate solidarno država i proizvođači. Dodatna mera je obezbeđivenje povoljnih kredita za proizvođače maline.
O predloženom nije glasano zbog nedostatka kvoruma, ali je naglašeno da će ove mere biti usvojene na prvoj narednoj sednici.
- Preporučujemo da fond za intervencije raspolaže sa oko dve milijarde dinara, ovaj iznos nijeveliki kada se zna da je samo za injekcija za eutanaziju svinja u vreme svinjske kuge utrošeno 3.3 milijarde. Država može popisati sve rashladne kapacitete i povezati ih u logistički centar, kako bi se rod čuvao do najpovoljnijeg trenutka za prodaju – stav je Milovana Jakovljevića, proizvođača, koji je istakao da je kriza u ovom izvoznom poslu očigledna – Umesto 110.000 tona, mi danas proizvodimo 47.000 tona maline.
Mileta Pilčević, predsednik Udruženja proizvođača maline „Vilamet“, naglasio je da „su malinari prethodne dve godine džabe radili“, i da se očekuje doplata od 50 dinara za svaki kilogram predate maline iz prošlogodišnjeg roda.
- Otkupljivači odbijaju da isplate dodatak na akontnu cenu, ne odazivaju se na pozive Ministarstva poljoprivrede. Posao države je da procesuira one koji su malinu uzeli, a nisu je platili – zaključio je Pilčević.