Poljoprivrednici u RS-u plaćat će doprinose, preraspodjela sredstava između fondova

Bez autora
Nov 25 2012

Nakon 10 mjeseci oklijevanja, Vlada RS-a uputila je po hitnom postupku u skupštinsku proceduru ranije sporni zakon o doprinosima, koji predviđa povećanje stope doprinosa za penzijsko, a smanjenje za zdravstveno osiguranje, uz istovremenu obavezu uplate doprinosa i za poljoprivrednike. Ovaj zakon, koji prvenstevno treba da pomogne u sanaciji teške finansijske dubioze u oblasti PIO u RS-u, na zahtjev Vlade RS-a, razmatrat će se, u nedjelju, 2. decembra, isti dan kada i budžet i ekonomska politika RS-a za 2013. godinu. Iako su se raniji ratari protivili, Vlada RS-a je ostala pri stavu da se, kao osnovica za obračun u plaćanje doprinosa za osobe koje se bave poljoprivrednom djelatnošću za koju su i registrovane, uzima 30 posto prosječne bruto plate u RS za prethodnu godinu. Druga novina u odnosu na važeći Zakon o doprinosima je povećanje stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje sa 18 posto na 18,5, uz istovremeno smanjenje stope doprinosa za zdravstveno osiguranje sa 12,5 na 12 posto.

Poljoprivrednici u RS-u plaćat će doprinose, preraspodjela sredstava između fondovaNakon 10 mjeseci oklijevanja, Vlada RS-a uputila je po hitnom postupku u skupštinsku proceduru ranije sporni zakon o doprinosima, koji predviđa povećanje stope doprinosa za penzijsko, a smanjenje za zdravstveno osiguranje, uz istovremenu obavezu uplate doprinosa i za poljoprivrednike.

Ovaj zakon, koji prvenstevno treba da pomogne u sanaciji teške finansijske dubioze u oblasti PIO u RS-u, na zahtjev Vlade RS-a, razmatrat će se, u nedjelju, 2. decembra, isti dan kada i budžet i ekonomska politika RS-a za 2013. godinu.
 
Iako su se raniji ratari protivili, Vlada RS-a je ostala pri stavu da se, kao osnovica za obračun u plaćanje doprinosa za osobe koje se bave poljoprivrednom djelatnošću za koju su i registrovane, uzima 30 posto prosječne bruto plate u RS za prethodnu godinu.

Druga novina u odnosu na važeći Zakon o doprinosima je povećanje stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje sa 18 posto na 18,5, uz istovremeno smanjenje stope doprinosa za zdravstveno osiguranje sa 12,5 na 12 posto.
 
Izvršna vlast navodi da se ukupno opterećenje uplatioca doprinosa ipak ne mijenja, jer je zbirna stopa doprinosa ostala kao i u važećem zakonu, tako da ne dolazi do dodatnog opterećenja poreskih obveznika u RS.
 
Također, ovim zakonom su kao obveznici doprinosa određene i osobe kojima je radni odnos prestao u postupku stečaja i likvidacije preduzeća, kao i osobe koje prihod ostvaruju na osnovu ugovora od djelu, vlasnici ili suvlasnici radnji ili nekog drugog oblika preduzetničke djelatnosti, članovi privrednih društava ukoliko ostvaruju prihod po osnovu naknade, te lica koja se u vidu zanimanja samostalno bave profesionalnom djelatnošću.
 
Vlada RS-a u obrazloženju navodi da bi nedonošenjem ovog zakona, kojim je akcenat stavljen na preraspodjelu prihoda Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i Fonda zdravstvenog osiguranja RS, mogle nastupiti štetne posljedice za ostvarivanje prava za korisnike pomenuta dva fonda.
 
Smatraju da će se primjenom ovog zakona na godišnjem nivou, sredstva Fonda PIO povećati za oko 21.000.000 KM, a kao posljedica povećanja stope za 0,5 posto. Također, smanjenje stope za zdravstvenu zaštitu za korisnike penzija sa dva na jedan posto rezultirat će povećanjem sredstava Fonda PIO za oko 8.000.000 KM, dok će za isti iznos biti smanjena sredstva Fonda zdravstvenog osiguranja, uz istovremeno povećanje sredstava u Budžetu RS za zdravstvo umjesto dosadašnjih 40 miliona na 61 milion KM.
 
Ovako koncipiran zakon u februaru je „oborila“ većina članova skupštinskog Odbora za zdravstvo, nezadovoljni činjenicom da je predviđeno smanjenje izdvajanja za Fond zdravstva RS-a.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik