Dugo godina se na poljoprivredno zemljište gledalo kao na resurs koji imamo u izobilju. Međutim, zbog prevođenja tog zemljišta u građevinske namene i pada plodnosti sve više se upozorava na taj rastući problem.
Negativan trend opadanja kvaliteta i kvantiteta poljoprivrednog zemljišta dugo traje i potrebno je uložiti dosta napora i volje ne samo poljoprivrednika nego i celokupnog društva i države da se taj proces zaustavi i krene u pozitivnom smeru. I dalje imamo prisutne razne degradacione procese, od opadanja sadržaja organske materije, koje je najveći problem i difuzno, odnosno na najvećoj površini, na teritoriji pogotovo Vojvodine, pa do ostalih vidova degradacije, kao što je zauzimanje zemljišta širenjem urbanih naselja, širenjem industrijskih zona, izgradnjom saobraćajnica, što su sve pozitivne stvari za društvo, ali neminovno nam oduzimaju najveći resurs koji Republika Srbija ima, a to je kvalitetno zemljište, kaže Jovica Vasin, stručnjak novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.
Kada govorimo o analizi plodnosti zemljišta, jedno od osnovnih pravila kod uzorkovanja zemljišta i osnovnih elemenata je i vreme uzorkovanja, a ono je posle skidanja predhodnog useva. Dakle, imamo praktično dva "špica" što se tiče uzorkovanja i broja uzoraka po laboratorijama: posle skidanja pšenice u letnjem periodu i u jesenjem periodu posle skidanja jarih useva. Sad je vreme da se uzimaju uzorci ukoliko se planira gajenje jarih useva. Naravno, uzimanje uzoraka mora da bude vremenski usklađeno sa drugim agrotehničkim operacijama, prvenstveno sa obradom zemljišta. Ukoliko se planira oranje, mora se blagovremeno uzeti uzorak zemljišta, jer dobar deo naše preporuke đubrenja se odnosi na takozvano osnovno đubrenje koje se vrši pre oranja, jer je cilj da se unesu u zemljište one količine hranjivih materija koje analize pokažu, na dubinu oranja, odnosno da se u aktivnoj rizosferi obezbedi, odnosno u toj aktivnoj dubini zemljišta, odakle biljka usvaja hranjive materije optimalne količine đubrenja, objašnjava Vasin.