U okviru Programa za unapređenje stočarstva u Vojvodini, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, potpisao je 260 ugovora, u vrednosti od 82 miliona dinara. Ova sredstva namenjena su podsticanju razvoja stočarstva na teritoriji AP Vojvodine, što je pomoć u selekciji i poboljšanju vojvođanskog stočnog fonda. Za razvoj stočarstva, ovim ugovorima, opredeljeno je više od 82 miliona dinara, za više od 260 korisnika. Kao i prethodnih godina, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, iznalazi sredstva za ove namene, s obzirom da je situacija u stočarstvu u čitavoj Srbiji u vrlo teškom stanju. Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo nastoji da stočni fond u Vojvodini bude vraćen na nivo koji je postojao u ranijem periodu. Reč je o bespovratnim sredstvima, koja su namenjena selekcijckim službama, pre svega osnovnim i područnim, odnosno poljoprivrednim stručnim službama i Fakultetu za poljoprivredu u Novom Sadu. Na ovaj način podstiču se udruženja poljoprivrednih proizvođača, kao i proizvođači koji imaju dobar selektivni sastav stoke.
U okviru Programa za unapređenje stočarstva u Vojvodini, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, potpisao je 260 ugovora, u vrednosti od 82 miliona dinara.
Ova sredstva namenjena su podsticanju razvoja stočarstva na teritoriji AP Vojvodine, što je pomoć u selekciji i poboljšanju vojvođanskog stočnog fonda. Za razvoj stočarstva, ovim ugovorima, opredeljeno je više od 82 miliona dinara, za više od 260 korisnika. Kao i prethodnih godina, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, iznalazi sredstva za ove namene, s obzirom da je situacija u stočarstvu u čitavoj Srbiji u vrlo teškom stanju. Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo nastoji da stočni fond u Vojvodini bude vraćen na nivo koji je postojao u ranijem periodu.
Pomoćnik sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i stočarstvo, Slobodan Teofanov je izrazio nadu da će se kroz ove sisteme finansijske podrške uspešno realizovati postavljeni ciljevi.
Reč je o bespovratnim sredstvima, koja su namenjena selekcijckim službama, pre svega osnovnim i područnim, odnosno poljoprivrednim stručnim službama i Fakultetu za poljoprivredu u Novom Sadu. Na ovaj način podstiču se udruženja poljoprivrednih proizvođača, kao i proizvođači koji imaju dobar selektivni sastav stoke. Ovo su sredstva koja su preduslov da bi se mogla privući sredstva iz budžeta Republike Srbije za razvoj stočarstva, odnosno, subvencija iz Republike.
Teofanov je naglasio da, ukoliko ne postoji dovoljan broj matičnih grla stoke, tada nije moguće dobiti sredstva za subvencije iz republičkog budžeta. Velika mana i nedostatak je to što trenutno ne može da se dostigne zavidniji nivo matičnih grla stoke, što bi pomoglo proizvođačima, da postanu korisnici tih sredstava. Na žalost, kako je Teofanov rekao, kod nas postoji samo oko 44 posto matičnih grla stoke , u Vojvodini to brojčano iznosi 43 000 grla stoke, što je malo u odnosu na plan koji treba ostvariti, a to je iznos od preko 50 posto.
Kako je rekao, sa Ministarstvom poljoprivrede Republike Srbije treba se usaglasiti oko promene organizacionog sistema subvencionisanja u stočarstvu, što znači da se ubuduće ne subvencioniše po linearnom sistemu, što iznosi po 25.000 dinara za sva grla, bez obzira na kvalitet i kvaniteta proizvodnje mleka. On je rekao da se mora izvršiti stimulisanje poljoprivrednih proizvođača, kako bi se vodilo računa o tome koje je kvalitetno grlo, kao i to da se kvalitetna grla uvode u rasni sastav, da bi se dobila veća litraža mleka, a isto tako, kako bi se dobila i veća količina mesa.
Inače, do sada se malo vodilo računa o proizvodnji mesa, najveća pažnja bila je posvećena proizvodnji mleka. Teofanov je naveo da bi se ubuduće trebalo više voditi računa o otvorenim sistemina za ispašu goveda, kao i o korišćenju pašnjaka.
Profesor Dragan Glamočić sa Poljoprivrednog fakulteta - Departman za stočarstvo je rekao da sredstva koja su danas dodeljena Departmanu za stočarstvo znače mnogo, jer omogućavaju, najpre, da se zadrži kvalitetan kadar zaposlen na Fakultetu za poljoprivredu, te da se i samim farmerima pomogne da unaprede svoju proizvodnju. Genetski progres je nešto što donosi veliku dobit i bez toga se ne može ići u korak sa Evropom i svetom, zaključio je profesor Glamočić.
Inače, sredstva su opredeljena za:
- Sprovođenje odgajivačkih mera u govedarstvu, svinjarstvu, ovčarstvu i kozarstvu, živinarstvu, kod kopitara i pčelarstvu, kao i za poslove kontrole sprovođenja odgajivačkog programa. Za ovu namenu, u okviru Godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa, biće raspodeljeno ukupno 67 miliona dinara na 151 korisnika.
- Održavanje lokalnih i regionalnih izložbi stoke u oblasti govedarstva, ovčarstva i kozarstva, kod kopitara i u svinjarstvu. Za ovu namenu raspodeljeno je ukupno 3,5 miliona dinara na 23 korisnika, koji su ostvarili pravo na subvenciju. Manifestacije se održavaju pod kontrolom poljoprivrednih stručnih službi (regionalnih odgajivačkih organizacija).
- Očuvanje i održivo korišćenje genetskih resursa domaćih životinja u Vojvodini. Sredstva u ukupnom iznosu od 3,2 miliona dinara dobilo je 16 korisnika, tj. registrovana poljoprivredna gazdinstva - vlasnici genetskih resursa (autohtonih rasa) domaćih životinja.
- Unapređenje rada udruženja - asocijacija odgajivača stoke za: govedarstvo, svinjarstvo, ovčarstvo, kozarstvo, konjarstvo, živinarstvo, golubarstvo, kunićarstvo i pčelarstvo, u cilju boljeg pozicioniranja na tržištu, te zajedničkog obezbeđivanja povoljnijih uslova nabavke neophodnog repromaterijala za dalju proizvodnju. U okviru Programa unapređenja rada udruženja odgajivača stoke u Vojvodini u 2012, predviđeno je ukupno 5 miliona dinara, a sredstva je dobilo 72 udruženja - odgajivača stoke.
- Nabavku atomskog apsorpcionog spektrofotometra za kontrolisanje sadržaja teških metala u hrani za životinje. Sredstva u iznosu od 4 miliona dinara dodeljena su Univerzitetu u Novom Sadu, odnosno Poljoprivrednom fakultetu - Departman za stočarstvo.