Na sirovinskom području Hrvatskih duhana u Podravini i Slavoniji, na ugovorenim proizvodnim površinama od 4.539 hektara, završila je ovogodišnja sadnja duhana. Ove godine Uprava Hrvatskih duhana s proizvođačima je poduzela sve kako bi ostvarili zacrtane visoke ciljeve, odnosno, prosječni prinos od 2,5 tona duhana po hektaru na pjeskovitim tlima u Podravini do čak tri tone po hektaru na ostalom proizvodnom području. Proizvođači duhana uz pomoć Uprave Hrvatskih duhana i podršku poslovnih banaka, u sustave za navodnjavanje i zamjenu skupih fosilnih goriva jeftinijim energentom drvnom biomasom u sušenju duhana, uložiće gotovo 4,5 milijuna kuna, s ciljem povećanja prinosa i smanjenja troškova sušenja. Jedino se na taj način osigurava profitabilnost i daljnja održivost proizvodnje duhana u Podravini i Slavoniji.
Na sirovinskom području Hrvatskih duhana u Podravini i Slavoniji, na ugovorenim proizvodnim površinama od 4.539 hektara, završila je ovogodišnja sadnja duhana, izvjestili su u ponedjeljak iz Hrvatskih duhana.
Predsjednik Uprave Hrvatskih duhana Mirko Boić kaže da su ove godine s proizvođačima poduzeli sve kako bi ostvarili zacrtane visoke ciljeve, odnosno, prosječni prinos od 2,5 tona duhana po hektaru na pjeskovitim tlima u Podravini do čak tri tone po hektaru na ostalom proizvodnom području.
Dodaje da će proizvođači duhana uz njihovu pomoć i podršku poslovnih banaka, u sustave za navodnjavanje i zamjenu skupih fosilnih goriva jeftinijim energentom drvnom biomasom u sušenju duhana, uložiti gotovo 4,5 milijuna kuna, s ciljem povećanja prinosa i smanjenja troškova sušenja.
Predsjednik Uprave Hrvatskih duhana ističe da se jedino na taj način osigurava profitabilnost i daljnja održivost proizvodnje duhana u Podravini i Slavoniji. Očekuje se urod od 10.500 tona kvalitetnog duhana, vrijednost kojeg će iznositi oko 160 milijuna kuna.
Sadnja duhana domaćih sorti duhana DH 17 na oko 80 posto i DH 27 na preostalih 20 posto predviđenih površina, odvijala se u optimalnim agrotehničkim rokovima uz prethodnu kvalitetnu pripremu tla, kvalitetne presadnice duhana i povoljne vremenske prilike.
Inače, Hrvatska u europskoj proizvodnji duhana sudjeluje sa značajnih 6,5 posto. Sve druge domaće poljoprivredne proizvodnje, prije svega žitarice i uljarice, su manje od dva posto, a najčeće i manje od jedan posto. Drugim riječima, na nivovu statičke greške.