Poljoprivrednicima iz pet posavskih opština u BiH i Vukovarsko-sremske županije u Hrvatskoj danas je predstavljen način na koji mogu proizvesti energiju iz poljoprivredne biomase sa svojih farma za šta Posavina ima ogromne potencijale. Riječ je o projektu saradnje "ABCD Posavina" Poljoprivrednog univerziteta Banjaluka i Energetskog instituta "Hrvoje Požar" iz Zagreba, čija je vrijednost 250.000 eura, a sufinansira ga EU. Ovo je projekat prekograniče saradnje između BiH i Hrvatske. Iskorištavanje poljoprivredne biomase za proizvodnju energije normalna je procedura u razvijenim zemljama, ali je na ovim prostorima zaživjela samo na jednoj farmi u BiH. Mnogo toga se sa farmi baca i umjesto proizvodnje energije zagađuje se životna sredina, zemljište, farme, klima.
Poljoprivrednicima iz pet posavskih opština u BiH i Vukovarsko-sremske županije u Hrvatskoj danas je predstavljen način na koji mogu proizvesti energiju iz poljoprivredne biomase sa svojih farma za šta Posavina ima ogromne potencijale.
Riječ je o projektu saradnje "ABCD Posavina" Poljoprivrednog univerziteta Banjaluka i Energetskog instituta "Hrvoje Požar" iz Zagreba, čija je vrijednost 250.000 eura, a sufinansira ga EU. Ovo je projekat prekograniče saradnje između BiH i Hrvatske.
Promoter projekta Boris Bosančić rekao je da je iskorištavanje poljoprivredne biomase za proizvodnju energije normalna procedura u razvijenim zemljama, ali da je na ovim prostorima zaživjela samo na jednoj farmi u BiH.
"Pozvali smo poljoprivredne proizvođače da bi im objasnili kako mogu đubrivo sa farme krava ili nekih drugih farmi digestijom pretvoriti u biogas, električnu ili toplotnu energiju", kaže Bosančić i dodaje da se trude da objasne kako iz uljane repice ili drugih uljarica proizvoditi biodizel.
Bosančić je istakao kako se mnogo toga sa farmi baca i da se umjesto proizvodnje energije zagađuje životna sredina, zemljište, farme, klima.
Načelnik Odjeljenja za privredu u opštini Šamac Milan Simić kaže da je ova opština partner u projektu i da smatra da ima potencijala da aktivno učestvuje.
"Treba samo dobro organizovati poljoprivredne proizvođače i animirati ih da nađu svoj interes. Imamo veliki broj farmera i poljoprivrednih površina i mislim da je mnogo bolje da se taj materijal, koji se na neki način baca, iskoristi u ove svrhe", kaže Simić.