Predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić, svečano je u petak pustio u rad novi kotao na biomasu u ogranku Panonskih termoleketrana-toplana u Sremskoj Mitrovici. Kotao snage 18 megavata kao gorivo koristi suncokretovu ljusku i služi kao bazni izvor toplotne energije za grejanje Sremske Mitrovice. Ovo je prvi i jedini kotao ovolike snage u Srbiji koji koristi biomasu kao gorivo za proizvodnju toplotne energije. U ovom trenutku u procesu realizacije je osam projekta u osam opština - od Kikinde, Sente, pa preko Vrbasa i Odžaka gde će toplane raditi na principu obnovljivih izvora energije. Takođe, ideja je da u naredne četiri godine velika većina toplana u Vojvodini funkcioniše upravo na osnovu obnovljivih izvora energije ili geotermalne vode. Na taj način koristi se 3.000.000 tona biomase koja svake godine propada na našim poljima i što će to doneti profit našim poljoprivrednicima.
Predsednik Vlade Vojvodine dr Bojan Pajtić, svečano je u petak pustio u rad novi kotao na biomasu u ogranku Panonskih termoleketrana-toplana u Sremskoj Mitrovici. Kotao snage 18 megavata kao gorivo koristi suncokretovu ljusku i služi kao bazni izvor toplotne energije za grejanje Sremske Mitrovice.
Ovo je prvi i jedini kotao ovolike snage u Srbiji koji koristi biomasu kao gorivo za proizvodnju toplotne energije.
Predsednik Vlade Vojvodine saopštio je da je u ovom trenutku u procesu realizacije osam projekta u osam opština - od Kikinde, Sente, pa preko Vrbasa i Odžaka gde će toplane raditi na principu obnovljivih izvora energije. Takođe, ideja je da u naredne četiri godine velika većina toplana u Vojvodini funkcioniše upravo na osnovu obnovljivih izvora energije ili geotermalne vode. Na taj način koristi se 3.000.000 tona biomase koja svake godine propada na našim poljima i što će to doneti profit našim poljoprivrednicima. Važno je zato što svaka takva adaptacija toplane dovodi sa sobom jedan novi pogon za peletiranje i otvara od 50 do 100 novih radnih mesta u svakoj opštini. Takav projekat podrazumeva i da će cena grejanja biti za 20 do 40 odsto niža nego što je u ovom trenutku, dodao je on.
Nataša Pavićević Bajić, pokrajinska sekretarka za energetiku i mineralne sirovine, istakla je da je za očekivanje da korišćenje obnovljivih izvora energije dovede do spuštanja cene grejanja po kvadratnom metru, što je i osnovni razlog da Pokrajinski sekretarijat za energetiku krene u izradu osam projekata rekonstrukcije toplana i postavljanje kotlova, koji će preći na korišćenje obnovljivih izvora energije. To će imati višestruke efekte i, kako je pokrajinska sekretarka naglasila, uz svaku toplanu planirano je otvaranje fabrike, jer se mora obezbediti dovoljna količina peletirane biomase za rad ovih toplana.
Inače, Termoelektrana-toplana Sremska Mitrovica jedan je od tri ogranka Privrednog društva “Panonske termoelektrane-toplane” d.o.o. Novi Sad, koje radi i posluje u okviru JP EPS kao jedno od šest kompanija za proizvodnju energije. Na današnji dan, “Panonske termoelektrane-toplane” obeležile su i 21. godinu od svog osnivanja.
Svečanosti su prisustvovali i državni sekretar Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine Dejan Popović, gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović i direktor Panonske termotoplane Miloš Saramandić.