Ukupna spoljnotrgovinska razmena duvana i duvanskih proizvoda Srbije u periodu januar - jun 2010. godine iznosila je 62,5 miliona dolara, od čega se na izvoz odnosilo 21,9 miliona dolara, a na uvoz 40,6 miliona dolara. U ovom periodu ostvaren je rast izvoza od 5,7 posto, ali istovremeno beleži se i rast uvoza ovih proizvoda od 50 posto, u odnosu na isto vreme 2009. godine. Tako je za šest meseci 2010. godine zabeležen deficit u razmeni duvanskih proizvoda sa svetom u iznosu od 18,7 miliona dolara. Inače, izvoz duvana i duvanskih proizvoda učestvuje sa 2,5 posto u ukupnom izvozu poljoprivredno - prehrambenih roba Republike Srbije, dok se udeo uvoza kreće na nivou od 4,4 posto. Posmatrano po zemljama partnerima najveće količine duvana izvezene su u Belgiju, Grčku, Nemačku i Holandiju u vrednosti od oko 10,1 miliona dolara. Cigarete, oko 790 tona, su se izvozile u zemlje bivše SFRJ i Rumuniju u ukupnoj vrednosti od 9,2 miliona dolara, dok su ostali duvanski proizvodi izvezeni za 2,6 miliona dolara.
Ukupna spoljnotrgovinska razmena duvana i duvanskih proizvoda Srbije u periodu januar - jun 2010. godine iznosila je 62,5 miliona dolara, od čega se na izvoz odnosilo 21,9 miliona dolara, a na uvoz 40,6 miliona dolara.
U ovom periodu ostvaren je rast izvoza od 5,7 posto, ali istovremeno beleži se i rast uvoza ovih proizvoda od 50 posto, u odnosu na isto vreme 2009. godine. Tako je za šest meseci 2010. godine zabeležen deficit u razmeni duvanskih proizvoda sa svetom u iznosu od 18,7 miliona dolara.
Inače, izvoz duvana i duvanskih proizvoda učestvuje sa 2,5 posto u ukupnom izvozu poljoprivredno - prehrambenih roba Republike Srbije, dok se udeo uvoza kreće na nivou od 4,4 posto.
Posmatrano po zemljama partnerima najveće količine duvana izvezene su u Belgiju, Grčku, Nemačku i Holandiju u vrednosti od oko 10,1 miliona dolara. Cigarete, oko 790 tona, su se izvozile u zemlje bivše SFRJ i Rumuniju u ukupnoj vrednosti od 9,2 miliona dolara, dok su ostali duvanski proizvodi izvezeni za 2,6 miliona dolara.
Što se tiče uvoza, najznačajnija zemlja partner je Brazil sa 940 tona raznih vrsta duvana što čini oko 19 posto ukupno uvezenih količina. Tu su još i Italija, Malavi, Mozambik, Nemačka, Turska, Makedonija i Grčka. Duvanski ekstrakti se uvoze iz Nemačke i Rusije, a nedostajuće duvanske folije stižu iz Ruske Federacije, Francuske i Malezije.
Prosečnih cena u uvozu duvana i duvanskih proizvoda iznosi 5,6 dolara po kilogramu, dok u izvozu iznosi 5,4 dolara po kilogramu.
Ove godine, duvan se nalazi na oko 5.545 hektara i očekuje se proizvonja od 9.762 tone.