Predsednik Udruženja uzgajivača svinja Srbije Ferenc Major ocenio je danas da se kriza u stočarstvu u zemlji može rešiti dugoročnom strategijom agrara u čijem kreiranju treba da učestvuju i interesne organizacije u toj grani poljoprivrede. Oni su spremni da resornom Ministarstvu ponude predloge koji bi pomogli da se zaustavi dalji pad fonda svinja i unapredi ta delatnost. Do sada uglavnom nije bilo spremnosti da se sugestije tog Udruženja koje su upućivane nadležnim institucijama prihvate. Fond svinja u Srbiji će i u narednom periodu opadati, jer se sitnim farmerima koji su delimično na svom imanju proizvodili stočnu hranu više isplati da je prodaju, zbog povoljne cene, nego da se bave uzgojem svinja. Zbog toga sve veći broj takvih proizvođača uništava stočni fond, jer su na gubitku u toj proizvodnji.
Predsednik Udruženja uzgajivača svinja Srbije Ferenc Major ocenio je danas da se kriza u stočarstvu u zemlji može rešiti dugoročnom strategijom agrara u čijem kreiranju treba da učestvuju i interesne organizacije u toj grani poljoprivrede.
"Mi smo spremni da resornom Ministarstvu ponudimo predloge koji bi pomogli da se zaustavi dalji pad fonda svinja i unapredi ta delatnost", rekao je Tanjugu Major, dodajući da do sada uglavnom nije bilo spremnosti da se sugestije tog Udruženja koje su upućivane nadležnim institucijama prihvate.
Prema njegovom mišljenju, fond svinja u Srbiji će i u narednom periodu opadati, jer se sitnim farmerima koji su delimično na svom imanju proizvodili stočnu hranu više isplati da je prodaju, zbog povoljne cene, nego da se bave uzgojem svinja.
Zbog toga sve veći broj takvih proizvođača uništava stočni fond, jer su na gubitku u toj proizvodnji, rekao je Major ilustrujući to podatkom da je početkom godine broj oplođenih krmača kod sitnih farmera pao na trećinu u odnosu na novembar i decembar prošle godine.
Uz to, ukazao je na problem trgovaca -otkupljivača stoke koji su uključeni u lanac između primarne proizvodnje i prerade, čija se zarada ne vraća u proizvodnju.
Oni, kako je naveo, na području severne Bačke sada na posredovanju zarađuju oko 25 dinara po kilogramu, jer tovljenike od sitnih uzgajivača svinja kupuju po 105 dinara, a industrijskim klanicama ih prodaju za 130 dinara za kilogram.
Nigde u svetu otkupljivači se ne pojavljuju kao posrednici između primarne proizvodnje i prerade u stočarstvu, istakao je Major i ukazao na potrebu ozbiljnih promena u toj oblasti.