Smanjen prinos u plastenicima

Bez autora
Mar 15 2011

Prvi ovogodišnji rod iz plastenika i staklenika u Srbiji, upozoravaju stručnjaci, zbog niskih temperatura prethodnih nedelja kasniće najmanje 15 dana. Poljoprivrednici, koji se bave ovom vrstom proizvodnje, navodi prof. dr Žarko Ilin sa novosadskog Poljoprivrednog fakulteta, samo u malom broju slučajeva imaju zagrevane staklenike ili plastenike, tako da im proizvodnja zavisi od vremenskih uslova. Sa problemima zbog preduge zime susreli su se u Futogu. U kompaniji „Janja“ iz ovog mesta, koja se bavi uzgojem kupusa i proizvodnjom kiselog kupusa, navode da će, zbog niskih temperatura i velike količine snega, postavljanje plastenika i proizvodnja rasada, u plasteniku površine 200 kvadratnih metara, ove godine kasniti, ali, da im kašnjenje neće napraviti velike probleme.

Smanjen prinos u plastenicimaPrvi ovogodišnji rod iz plastenika i staklenika u Srbiji, upozoravaju stručnjaci, zbog niskih temperatura prethodnih nedelja kasniće najmanje 15 dana.

Poljoprivrednici, koji se bave ovom vrstom proizvodnje, navodi prof. dr Žarko Ilin sa novosadskog Poljoprivrednog fakulteta, samo u malom broju slučajeva imaju zagrevane staklenike ili plastenike, tako da im proizvodnja zavisi od vremenskih uslova.

Sa problemima zbog preduge zime susreli su se u Futogu. U kompaniji „Janja“ iz ovog mesta, koja se bavi uzgojem kupusa i proizvodnjom kiselog kupusa, navode da će, zbog niskih temperatura i velike količine snega, postavljanje plastenika i proizvodnja rasada, u plasteniku površine 200 kvadratnih metara, ove godine kasniti, ali, da im kašnjenje neće napraviti velike probleme.

- Sa poslovima ćemo početi tek naredne nedelje - kaže Miladin Kalić, rukovodilac komercijalnog poslovanja u „Janji“.

- Rasad gajimo na hidroponiji, tako da je posao donekle komplikovan, ali, rezultati su znatno bolji, a setvu planiramo u skladu sa potrebama tržišta. U plasteniku, naime, proizvodimo rasad ranog kupusa, a za kasniju berbu, gajimo ga na otvorenom polju.

Sa ovakvim problemima, kako precizira profesor Ilin, susreću se mnogi vlasnici plastenika. U Srbiji, naime, ima samo četrdesetak hektara staklenika i visokih plastenika, a tunelskih, primitivnijih plastenika ima, kako se procenjuje, od pet do šest hiljada hektara. Od tog broja, greje se oko 40 hektara staklenika i plastenika.

Proizvodnja iz naših staklenika i plastenika, dodaje Ilin, ne može da podmiri potrebe Srbije, pre svega količinski, ali ni u kontinuitetu.

- Najviše povrća uvozi se upravo u hladnijem delu godine, jer nam nedostaju staklenici sa svojim izvorom toplote, u kojima bi se i preko zime gajilo povrće za naše potrebe - ističe Ilin.

- Posebno, zato što prihodi sa jednog hektara pod plastenikom ili staklenikom mogu da budu veći od prihoda sa gotovo 100 hektara pod ratarskim kulturama.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik