U Srbiji je na nekoliko mesta završena ili je u postupku procedura brendiranja meda, mada Savez pčelarskih organizacija (SPOS) ne podržava tu proceduru na lokalnom nivou. Svako ko je sposoban to može da uradi, mada je Srbija mala zemlja i mora da brendira svoj "srpski med". SPOS se maksimalno bori protiv falsifikovanog meda i u tom pravcu je napravljena i unikatna tegla, koja je zvanično registrovana u Zavodu za intelektualnu svojinu u Beogradu i u Evropskoj uniji (EU). Kupci u trgovinama će znati da je to med članova SPOS. Svako ko bude želeo da koristi tu ambalažu, moraće da potpiše da će poštovati strogi pravilnik dobre prerađivačke prakse, da neće koristiti nedozvoljne sredstva u pčelarstvu, da će pčele držati na odgovarajućim lokacijama u nezagađenoj prirodi...
U Srbiji je na nekoliko mesta završena ili je u postupku procedura brendiranja meda, mada Savez pčelarskih organizacija (SPOS) ne podržava tu proceduru na lokalnom nivou, izjavio je predsednik SPOS Rodoljub Živadinović.
Živadinović je ukazao da svako ko je sposoban to može da uradi, mada je Srbija mala zemlja i mora da brendira svoj "srpski med".
SPOS se maksimalno bori protiv falsifikovanog meda i u tom pravcu je napravljena i unikatna tegla, koja je zvanično registrovana u Zavodu za intelektualnu svojinu u Beogradu i u Evropskoj uniji (EU), ukazao je Živadinović.
Živadinović je dodao da će kupci u trgovinama znati da je to med članova SPOS.
Svako ko bude želeo da koristi tu ambalažu, moraće da potpiše da će poštovati strogi pravilnik dobre prerađivačke prakse, da neće koristiti nedozvoljne sredstva u pčelarstvu, da će pčele držati na odgovarajućim lokacijama u nezagađenoj prirodi," izneo je predsednik SPOS.
Takav postupak će biti primenjivan u saradnji sa Veterinarskom inspekcijom i kada budu obezbeđeni svi uslovi, tegla će se za nekoliko meseci pojaviti na tržištu.
Živadinović je govorio na juče otvorenom Sajmu meda na kome je bilo dosta govora i o problemu prisustva antibiotika u medu
Antibiotice se, prema zvaničnim podacima, nalaze u 22 odsto uzoraka meda u svetu, izneo je Živadinović.
Taj med nije za upotrebu i on se uništava, a uglavnom je poreklom iz zemalja koje nemaju adekvatnu veterinarsku praksu u pčelarstvu.
Predsednik SPOS je precizizirao da ne postoji nijedna bolest pčela koja može da se leči antibioticima i da je njihova upotreba nesvrsishodna i štetna i za pčele i za ljude, među kojima su neki alergični na pojedine lekove.
U medu koji su članovi SPOS ponudli za izvoz prisutvo antibiotika nađeno je u svega 0,2 odsto uzoraka i te količine će biti uništene pošto ne može da budu iznete na tržište, kazao je Živadinović.