Institut za voćarstvo u Čačku uskoro će pomoći argentinskim privrednicima da u Patagoniji podignu zasade srpske maline. Ideja o podizanju zasada krenula je upravo od 12 argentinskih investitora, koji su u provinciji Čubut kupili između 1.500 i 2.000 hektara nove zemlje, i planiraju da na toj površini podignu malinjake, ali da im u tome pomognu stručnjaci ove čačanske naučne ustanove. Argentinci su izrazili zainteresovanost za srpsku malinu na srpsko-argentinskom ekonomskom forumu koji je održan krajem prošle godine. Ljiljana Milović, Argentinka srpskog porekla, koja je spona između njenih zemljaka i čačanskog instituta, nedavno je boravila u gradu na Moravi i dogovorila se o poseti stručnjaka iz Instituta argentinskim privrednicima. Već na jesen, jedan od istaknutih naučnih radnika iz Instituta koji se duže vreme bavi istraživanjem maline, mr Aleksandar Leposavić trebalo bi da otputuje u argentinsku provinciju, gde će prvo održati seminar svim zainteresovanim za ovu proizvodnju, posle čega će biti utvrđeni dalji potezi saradnje.
Institut za voćarstvo u Čačku uskoro će pomoći argentinskim privrednicima da u Patagoniji podignu zasade srpske maline.
Ideja o podizanju zasada krenula je upravo od 12 argentinskih investitora, koji su u provinciji Čubut kupili između 1.500 i 2.000 hektara nove zemlje, i planiraju da na toj površini podignu malinjake, ali da im u tome pomognu stručnjaci ove čačanske naučne ustanove.
Argentinci su izrazili zainteresovanost za srpsku malinu na srpsko-argentinskom ekonomskom forumu koji je održan krajem prošle godine. Ljiljana Milović, Argentinka srpskog porekla, koja je spona između njenih zemljaka i čačanskog instituta, nedavno je boravila u gradu na Moravi i dogovorila se o poseti stručnjaka iz Instituta argentinskim privrednicima.
Već na jesen, jedan od istaknutih naučnih radnika iz Instituta koji se duže vreme bavi istraživanjem maline, mr Aleksandar Leposavić trebalo bi da otputuje u argentinsku provinciju, gde će prvo održati seminar svim zainteresovanim za ovu proizvodnju, posle čega će biti utvrđeni dalji potezi saradnje.
- Trebalo je da privrednici iz Argentine dođu u Čačak, ali pošto su bili sprečeni, pao je dogovor da mi odemo kod njih i pružimo im stručnu i tehničku pomoć u podizanju zasada - rekao je mr Leposavić.
- Naravno, ovo predstavlja još jednu potvrdu kvaliteta srpske maline, jer je već četiri decenija Srbija po proizvodnji ovog voća prva u svetu.
Poznato je da se Argentina prostire na oko tri miliona kvadratnih kilometara, da se obrađuje tek oko dva i po miliona hektara, i da površina pod zasadima malina gotovo i da nema. Njihov zapadni sused Čile takođe je poznat proizvođač malina, i predstavlja veliku konkurenciju našoj zemlji na svetskom tržištu, ali su se Argentinci, ipak, odlučili da zatraže pomoć od srpskih stručnjaka, jer je srpska malina boljeg kvaliteta.