Šteta od suše četiri miliona

Bez autora
Oct 14 2012

Suša u Crnoj Gori, najveća u posljednjih 50 godina, prepolovila je biljnu proizvodnju, a direktne štete preliminarno iznose i do četiri miliona eura. Najveći pad će imati sektor stočarstva zbog slabog roda kabaste stočne hrane, kao i žitarica - kukuruza, ovasa, ječma i raži. Smanjeni prinosi se u ovom trenutku mogu samo okvirno procijeniti na nivo između 3,5 i četiri miliona eura. Za žitarice se procjenjuje pad na oko 0,2 miliona eura, a za povrtlarstvo oko 1,2 miliona eura. Projektovani pad proizvodnje u stočarstvu iznosiće najmanje deset odsto. Što se indirektnih šteta tiče, manjak proizvodnje u agraru značiće smanjenje prihoda farmera, ali i određeni rast cijena kultura koje su podbacile. Na taj način bi dodatno bio ugrožen i stočni fond u Crnoj Gori. Ministarstvo poljoprivrede pruža podršku malinarima, proizvođačima mlijeka kroz tri dodatna centa po kilogramu koncentrovane stočne hrane, ali se razmatraju nove aktivnosti koje za cilj imaju organizovani otkup tržišnih viškova jagnjadi pod povoljnim uslovima za organizacije penzionera.

Šteta od suše četiri milionaSuša u Crnoj Gori, najveća u posljednjih 50 godina, prepolovila je biljnu proizvodnju, a direktne štete preliminarno iznose i do četiri miliona eura, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Pomoćnik ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Branko Bulatović kazao je da će najveći pad imati sektor stočarstva zbog slabog roda kabaste stočne hrane, kao i žitarica - kukuruza, ovasa, ječma i raži, prenosi agencija MINA-business.

"Smanjeni prinosi se u ovom trenutku mogu samo okvirno procijeniti na nivo između 3,5 i četiri miliona eura", rekao je Bulatović za Glasnik Privredne komore PKCG.

On je naveo da se za žitarice procjenjuje pad na oko 0,2 miliona eura, a za povrtlarstvo oko 1,2 miliona eura. Projektovani pad proizvodnje u stočarstvu iznosiće najmanje deset odsto.

"Što se indirektnih šteta tiče, manjak proizvodnje u agraru značiće smanjenje prihoda farmera, ali i određeni rast cijena kultura koje su podbacile. Na taj način bi dodatno bio ugrožen i stočni fond u Crnoj Gori", ocijenio je Bulatović i dodao da se radi o preliminarnim procjenama.

Ministarstvo poljoprivrede, kako je naveo, pruža podršku malinarima, proizvođačima mlijeka kroz tri dodatna centa po kilogramu koncentrovane stočne hrane, ali se razmatraju nove aktivnosti koje za cilj imaju organizovani otkup tržišnih viškova jagnjadi pod povoljnim uslovima za organizacije penzionera.

"U saradnji sa Investiciono-razvojnim fondom IRF, Ministarstvo planira realizaciju projekta nabavke stočne hrane za potrebe poljoprivrednih proizvođača. IRF će odobriti do 1,5 miliona eura, a korisnici bi bili zaduženi da nabave i isporuče stočnu hranu poljoprivrednim proizvođačima", kazao je Bulatović.

Prema njegovim riječima realno je pretpostaviti da ne može doći do nestašica, posebno u sektorima stočarstva, voća, povrća i žitarica, prije svega zbog obima njihove proizvodnje u Crnoj Gori, ali i otvorenosti crnogorske ekonomije i mogućnosti njihove nabavke na stranim tržištima.

Što se tiče najavljenih štrajkova proizvođača mlijeka, Ministarstvo poljoprivrede je odgovorilo dijelu nikšićkih proizvođača koji tvrde da se otkupna cijena mlijeka nije mijenjala devet godina.

"Ministarstvo je povećalo premije za otkup mlijeka sa pet na sedam centi, sa dodatnih jednim centom za količinu preko četiri hiljade litara mjesečno", kazao je Bulatović.

Bulatović je naveo da pojedine proizvode, kao što su ulje, šećer, kafa, brašno, žitarice, Crna Gora ne proizvodi ili barem ne u dovoljnim količinama i na formiranje njihovih cijena se ne može uticati, posebno ne vantržišnim mehanizmima.

"Proizvodimo teletinu i govedinu, jagnjetinu, živinsko meso, mlijeko i mliječne proizvode, pa tu ne treba očekivati posebne cjenovne udare", poručio je Bulatović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik