Vlada Vojvodine uputiće zahtev Vladi Srbije da proglasi stanje elementarne nepogode u pokrajini, zbog velike štete od suše na usevima. Rod kukuruza bi mogao da bude i 60 odsto manji od uobičajenog. S druge strane, konstatovano je na sednici pokrajinske vlade, prinosi kukuruza biće rekordni na njivama koje se navodnjavaju. Ukoliko u dogledno vreme ne bude kiše, prinos soje bi mogao biti niži i za 70 odsto, šećerne repe za 40 do 50 procenata. U sadašnjim uslovima može se očekivati skraćivanje vegetacije i prinos suncokreta manji za 20 do 25 odsto, piše u saopštenju. Vlada Vojvodine zadužila je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu da pripremi posebno obaveštenje za sve lokalne samouprave u Vojvodini o postupanju u uslovima elementarne nepogode. Aktuelna suša je prepolovila biljnu proizvodnju u Srbiji, a šteta je procenjena na 2,1 milijardu dolara.
Vlada Vojvodine uputiće zahtev Vladi Srbije da proglasi stanje elementarne nepogode u pokrajini, zbog velike štete od suše na usevima.
Rod kukuruza bi mogao da bude i 60 odsto manji od uobičajenog.
S druge strane, konstatovano je na sednici pokrajinske vlade, prinosi kukuruza biće rekordni na njivama koje se navodnjavaju. Ukoliko u dogledno vreme ne bude kiše, prinos soje bi mogao biti niži i za 70 odsto, šećerne repe za 40 do 50 procenata.
U sadašnjim uslovima može se očekivati skraćivanje vegetacije i prinos suncokreta manji za 20 do 25 odsto, piše u saopštenju. Vlada Vojvodine zadužila je Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu da pripremi posebno obaveštenje za sve lokalne samouprave u Vojvodini o postupanju u uslovima elementarne nepogode.
Aktuelna suša je prepolovila biljnu proizvodnju u Srbiji, a šteta je procenjena na 2,1 milijardu dolara, izjavio je danas ekspert Privredne komore Srbije (PKS) Vojislav Stanković.
Takva situacija će se svakako odraziti na cene brašna, ulja i šećera, ali i na ostale proizvode kao što su mleko i meso, kazao je on novinarima u PKS.
Stanković je međutim, poručio i da nema razloga za strah, jer vlada ima instrumente da zaštiti potrošače od cenovnog udara i omogući uredno snabdevanje po prihvatljivim cenama, pre svega osnovnim poljoprivrednim proizvodima.
On je rekao i da su i zalihe "dobre", te imamo 100.000 tona šećera, 60.000 tona jestivog ulja i 300.000 tona pšenice.
"Suša je nanela velike štete poljoprivredi, koje slobodno mogu da se proglase elementarnom nepogodom....procene ukazuju da je biljna proizvodnja pogođena sa 50 odsto", istakao je on.
Stanković je, ilustrujući koliko je šteta velika, podvukao da je dve milijarde dolara vrednost investicije koja je potrebna da bi Srbija povećala površine pod sistemima za navodnjavanje na dva miliona hektara, što je polovina ukupnog obradivog zemljišta.
U Srbiji se pod zalivnim sistemima trenutno nalazi 200.000 hektara, odnosno ispod pet odsto od ukupno 4,2 miliona hektara, dok je taj procenat u Evropi i svetu daleko viši.
Stanković je podsetio da je bruto vrednost poljoprivredne proizvodnje lane iznosila 6,4 milijarde dolara, u čemu je udeo stočarstva bio 30 odsto, a na biljnu proizvodnju "otpada" dve trećine.
U biljnoj proizvodnji dominantan je kukuruz, koji je pretrpeo najveću štetu od suše, i njegovo učešće je od 22 do 24 odsto, napomenuo je Stanković.
On je naglasio i da država trenutno nije u mogućnosti da značajnije finansijski pokrije štetu od suše, te kao mogućnosti vidi oslobađanje poljoprivrednika plaćanja poreza na katastarski prihod i odlaganje plaćanja subvenconisanih agrarnih kredita.
Stanković je ukazao i da poljoprivrednici nisu pokazali veliko interesovanje za osiguranje useva, iako im je vlada davala 40 odsto regresa na premiju osiguranja.