Na sirovinskom području Hrvatskih duhana u Podravini i Slavoniji u tijeku je treća ovogodišnja berba duhana na ukupnim proizvodnim površinama od 4578 hektara. Dosad je obrano oko 30% planiranog ukupnog ovogodišnjeg uroda od oko 10.000 tona. No ciljeve o ostvarenim prosječnim prinosima u suhom ratarenju do 2,3 t/ha, a na navodnjavanim proizvodnim površinama i do 3,5 t/ha, i tu je poremetila suša. Ne bude li padalina do početka rujna, prinosi zapadno od Virovitice, gdje berba duhana završava u prvoj polovici listopada, bit će i 30 posto manji po hektaru, a ukupno 15 do 18 posto. Zbog dugog razdoblja suše i visokih temperatura jedino ne strahuje 15 proizvođača duhana u Podravini koji su ove godine investirali u sustave za navodnjavanje na svojim proizvodnim površinama od 55 hektara. U što skorijoj budućnosti tu je u planu navodnjavanje oko 1000 hektara pod duhanom.
Na sirovinskom području Hrvatskih duhana u Podravini i Slavoniji u tijeku je treća ovogodišnja berba duhana na ukupnim proizvodnim površinama od 4578 hektara. Dosad je obrano oko 30% planiranog ukupnog ovogodišnjeg uroda od oko 10.000 tona.
No ciljeve o ostvarenim prosječnim prinosima u suhom ratarenju do 2,3 t/ha, a na navodnjavanim proizvodnim površinama i do 3,5 t/ha, i tu je poremetila suša. Ne bude li padalina do početka rujna, prinosi zapadno od Virovitice, gdje berba duhana završava u prvoj polovici listopada, bit će i 30 posto manji po hektaru, a ukupno 15 do 18 posto.
Zbog dugog razdoblja suše i visokih temperatura jedino ne strahuje 15 proizvođača duhana u Podravini koji su ove godine investirali u sustave za navodnjavanje na svojim proizvodnim površinama od 55 hektara. U što skorijoj budućnosti tu je u planu navodnjavanje oko 1000 hektara pod duhanom.
– Iako smo za navodnjavanje osigurali kreditnu liniju, izvođača radova i primjenu svih ostalih mjera, deklarativno su svi naši proizvođači za navodnjavanje, ali kada treba krenuti u to, onda se odustaje. Na istočnom području Podravine i u Požeškoj kotlini nešto je bolja situacija, ali i na tom sirovinskom području mogu se postići prinosi od 3,3 do 3,5 tona po hektaru. Oni koji danas imaju prinos od 2,5 tona po hektaru s navodnjavanjem mogu povećati prinos za najmanje jednu tonu po hektaru – kazao je predsjednik uprave Hrvatskih duhana Mirko Boić ističući kako navodnjavanje i racionalizacija troškova proizvodnje, bez kojih nema budućnosti proizvodnje duhana, donose veći prinos, veću sigurnost i veći dohodak.
Govoreći o racionalizaciji troškova proizvodnje, Boić ističe sušenje duhana zamjenom skupih fosilnih goriva drvnom biomasom. Danas je trošak sušenja jednog kilograma duhana zemnim plinom 3,26 kuna bez PDV-a, dok kod uporabe drvne biomase taj trošak iznosi svega 67 lipa.
– Već drugu godinu ulažemo znatna sredstva u projekte navodnjavanja i uporabe drvne biomase u sušnicama za duhan. Ostvarili smo određene rezultate, ali nismo zadovoljni i od naših proizvođača očekujemo krajnje ozbiljan i odgovoran pristup – poručuje on.
U ovogodišnjoj kampanji Hrvatski duhani proizvođačima će plaćati utrošak od 0,85 do 1,1 kubičnih metara plina po kilogramu duhana i utrošak struje od 1 kwh po jednom kilogramu osušenog predanog duhana.