Nestašica malina na inostranom tržištu uliva nadu preprodavcima i proizvođačima, koji narednih dana ulaze u malinjake i kreću sa proljetnim pripremama, da će otkupna cijena ove godine biti viša nego lani, jer su zbog velikih troškova i malih primanja godinama na gubitku.
Brojni malinari, koji su proizvodili tone ovog voća godišnje, više nisu mogli da opstanu, zbog čega su unazad dvije-tri godine počeli da uništavaju ili u potpunosti zapostavljaju svoje malinjake.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja "Vilamet" Ivan Stojanović, koji zastupa malinare s područja opština Bratunac, Milići i Srebrenica, rekao je za "Glas" da otkupna cijena malina ove godine ne bi trebalo da bude ispod pet maraka.
- Za koji dan krećemo sa vezivanjem maline i krčenjem malinjaka. Biće puno posla, s obzirom na to da je ove zime bilo dosta snijega, koji je povaljao stubove, kočeve i ograde - kazao je Stojanović.
Dodao je da je dosta ljudi odustalo od proizvodnje, mada ima i onih koji tek sada ulaze u ovaj posao, uglavnom porodica.
- U svakom slučaju, proizvodnja je kod nas u padu, kako zbog loše otkupne cijene, tako i zbog nedostatka radnika. Osim toga, repromaterijal nikad nije bio skuplji - kazao je Stojanović.
Dodao je da je računica od prije nekoliko godina, kada su troškovi bili znatno niži, pokazala da je za proizvodnju kilograma malina potrebno 3,80 maraka, što je ove godine nezamislivo.
- Imam informaciju da bi otkupna cijena ove godine mogla da bude pet maraka, jer je cijena na inostranom tržištu poboljšana zbog nestašice ove robe - rekao je Stojanović.
Da bi cijena malina ove godine mogla biti viša, očekuju i otkupljivači, koji već imaju najave od inostranih partnera da će u narednim mjesecima biti potrebne veće količine ovog voća.
Među njima je i vlasnik zvorničke firme "Ekonomik", koja se bavi i otkupom malina, Dragan Milovanović koji kaže da nestašica malina vlada u cijelom svijetu.
- Što se tiče cijena, zasad nisu nešto skočile, prije bi se reklo da su stabilne uprkos nestašici. Međutim, za očekivati da je bi u narednom periodu mogle biti više - rekao je Milovanović.
Dodao je da je sve prošlogodišnje maline, koje je otkupio, uspio prodati i sve proizvođače na vrijeme isplatiti.
- Prošle godine je bilo znatno manje malina za otkup, zbog čega ih nije ni bilo teško u roku prodati. Međutim, ni ove godine ne očekujemo veće količine u odnosu na lani, jer je sve manje proizvođača - istakao je Milovanović dodajući da svojim kooperantima daje potreban repromaterijal, odnosno hemijska sredstva i đubriva, koji oni otplaćuju u rodu.
Vlasnik jedne od najvećih hladnjača "Agro dr" Petko Rankić kazao je da je malina sve manje i manje, zbog čega otkupna cijena mora da bude viša kako bi proizvođači nastavili sa proizvodnjom.
- Računam da će otkupna cijena ove godine biti iznad pet maraka. Prethodnih godina sam nastojao, kroz sadnice koje sam dijelio, podstaći proizvođače na veću proizvodnju, međutim, nije išlo - rekao je Rankić pozvavši resorno ministarstvo da u većoj mjeri podrži proizvođače maline.
Suša
Zbog prošlogodišnje suše i propadanja zasada realno je očekivati da će, prema riječima malinara, i ova godina biti loša. Prošlogodišnji rod malina je umanjen za više od 30 odsto, zbog čega su kratkih rukava ostali i otkupljivači, koji su od drugih tražili robu da bi ispoštovali ugovore i obezbijedili dovoljnu količinu.