Izvoz jaja u EU nije zabranjen, kao ni drugih proizvoda, već je Srbija u postupku dobijanja dozvola da se jaja iz pojedinih objekata mogu naći na tržištu EU. Nakon kontrole EU, pojedine farme, će dobiti dozvolu za izvoz. Zemlje izvoznice moraju da imaju Program kontrole salmoneloze koji je odobrila EU, a propisi u Srbiji su usklađeni sa EU, ali nemamo odobren program, jer je njime zabranjeno lečenje koka nosilja i ostale živine. U EU je zabranjeno davanje antibiotika živini, već se sve zaražene životinje ubijaju, ali to kod nas nije uvedeno, jer bi se na taj način, u ovom trenutku, potpuno uništila živinarska proizvodnju u Srbiji. Zato je neohodna kontrola koka nosilja, da bi se utvrdilo da li je proces proizvodnje jaja identičan sa onim u EU, a reč je o veoma visokim standardima, koje neke farme u Srbiji u potpunosti ispunjavaju. Od početka ove godine, u EU uvedeni su standardi u pogledu dobrobiti životinja, kojima se zahtevaju posebno opremljeni kavezi za koke nosilje, gde one mogu da ispoljavaju sve svoje fiziološke karakteristike, dok se u Srbiji najviše koriste klasični, kao i u ostatku sveta.
Izvoz jaja u EU nije zabranjen, kao ni drugih proizvoda, već je Srbija u postupku dobijanja dozvola da se jaja iz pojedinih objekata mogu naći na tržištu EU.
Predstavnik Uprave za veterinu Budimir Plavšić za Tanjug je istakao da će nakon kontrole EU, pojedine farme, dobiti dozvolu za izvoz.
Prema njegovim rečima, zemlje izvoznice moraju da imaju Program kontrole salmoneloze koji je odobrila EU, a propisi u Srbiji su usklađeni sa EU, ali nemamo odobren program, jer je njime zabranjeno lečenje koka nosilja i ostale živine. U EU je zabranjeno davanje antibiotika živini, već se sve zaražene životinje ubijaju, ali to kod nas nije uvedeno, jer bi se na taj način, u ovom trenutku, potpuno uništila živinarska proizvodnju u Srbiji, istakao je Plavšić.
Zato je neohodna kontrola koka nosilja, da bi se utvrdilo da li je proces proizvodnje jaja identičan sa onim u EU, a reč je o veoma visokim standardima, koje neke farme u Srbiji u potpunosti ispunjavaju, dodao je on.
Od početka ove godine, u EU uvedeni su standardi u pogledu dobrobiti životinja, kojima se zahtevaju posebno opremljeni kavezi za koke nosilje, gde one mogu da ispoljavaju sve svoje fiziološke karakteristike, dok se u Srbiji najviše koriste klasični, kao i u ostatku sveta.
Nabavljanje novih kaveza u ovom trenutku predstavlja jako veliki izdatak, ali nekoliko farmi u Srbiji ih već poseduje i one će biti prve na listi kojima će EU odobriti izvoz, kazao je Plavšić.