Veća kontrola zemljišta u državnoj svojini

Bez autora
Dec 10 2012

Novi nacrt zakona o poljoprivrednom zemljištu biće završen do marta 2013. Izmene će se odnositi na uređenje i monitoring korišćenja zemljišta, kao i na pooštravanje kaznenih odredbi. Probaće se da se otklone nedostaci u primeni postojećeg zakona, pre svega u delu korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini. Pooštriće se kontrola svih zakupaca poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu. Promene će se odnositi i na poglavlja zakona u vezi sa uređenjem poljoprivrednog zemljišta, i to u delu zemljišta kod komasacija i navodnjavanja. Najveći nedostaci kod korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini odnose se na nedovoljan monitoring i nepostojanje adekvatnih kaznenih odredbi. Razmatra se uvođenje novih kaznenih odredbi, kao i povećanje iznosa već postojećih kazni, ali i povećanje broja poljoprivrednih inspektora koji kontrolišu na koji način se postupa sa zemljištem.

Veća kontrola zemljišta u državnoj svojiniDo marta naredne godine biće završen nacrt novog zakona o poljoprivrednom zemljištu, najavio direktor Uprave za zemljište Zoran Knežević. Izmene će se odnositi na korišćenje zemljišta u državnoj svojini i na pooštravanje kaznenih odredbi.

Novi nacrt zakona o poljoprivrednom zemljištu biće završen do marta 2013, najavio je direktor Uprave za poljoprivredno zemljište Zoran Knežević. Izmene će se odnositi na uređenje i monitoring korišćenja zemljišta, kao i na pooštravanje kaznenih odredbi.

"Probaćemo da otklonimo nedostatke u primeni postojećeg zakona, pre svega u delu korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini", rekao je Knežević i naveo da će se pooštriti kontrola svih zakupaca poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu, ali nije želeo da iznosi pojedinosti.

Promene će se odnositi i na poglavlja zakona u vezi sa uređenjem poljoprivrednog zemljišta, i to u delu zemljišta kod komasacija i navodnjavanja, najavio je Knežević.

Knežević je ocenio da se "najveći nedostaci kod korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini odnose na nedovoljan monitoring i nepostojanje adekvatnih kaznenih odredbi".

Kako je direktor Uprave za zemljište objasnio, razmatra se uvođenje novih kaznenih odredbi, kao i povećanje iznosa već postojećih kazni, ali i povećanje broja poljoprivrednih inspektora koji kontrolišu na koji način se postupa sa zemljištem.

"Trenutno u Srbiji ima 19 poljoprivrednih inspektora što je nedovoljno, zbog čega se planira povećanje njihovog broja u saradnji sa lokalnim samoupravama", rekao je Knežević.

On je istakao i da zakon o naknadama za korišćenje prirodnih resursa koji je u pripremi, neće dodatno oporezovati neobrađeno poljoprivredno zemljište.

Poreska politika u oblasti zemljišta je veoma važna, rekao je Knežević, zbog čega Ministarstvo poljoprivrede u saradnji sa Ministarstvom finansija pokušava da pronađe način kojim bi porezima moglo da se utiče na povećanje obrade poljoprivrednog zemljišta.

"Zemljište je prirodno bogatstvo i dobro od opšteg interesa i zato treba da ima specijalan tretman", rekao je Knežević.

Problem napuštanja poljoprivrednog zemljišta postoji i u EU, gde zemlje poput Litvanije i Estonije imaju više od 40 odsto poljoprivrednog zemljišta koje je napušteno, a ukupno se u Uniji ne obrađuje oko 38 miliona hektara, rekao je Knežević.

Knežević je rekao da u Srbiji, od ukupno pet miliona hektara obradivih površina, svake godine neobrađeno ostane od 200.000 do 500.000 hektara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik