Veliki potencijali poljoprivrede u Srbiji

Bez autora
Oct 14 2012

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Goran Knežević otvorio je u petak, 12. oktobra 2012. godine, Drugi poljoprivredni forum “Hrana za Evropu” u Subotici. Tom prilikom ministar Knežević je izjavio da je ovaj forum odlična prilika da značajni akteri u političkom i privrednom životu Srbije, a pre svega oni koji su iz oblasti agrara, povedu dijalog, razmene mišljenja i analize, afirmišu neke nove ideje i najave svoje aktivnosti u narednom periodu. Vlada Republike Srbije je posvećena poboljšanju ukupne ekonomske situacije u državi, a posebno u poljoprivredi što pokazuju njeni potezi u prva dva meseca mandata. Pokrenuta je opsežna borba protiv korupcije, koja je u prethodnom periodu značajno ugrožavala razvoj privrede, ali i međunarodnu reputaciju Srbije. Ta borba će trajaće dugo, ali će sigurno dati značajne pozitivne rezultate.

Veliki potencijali poljoprivrede u SrbijiMinistar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Goran Knežević otvorio je u petak, 12. oktobra 2012. godine, Drugi poljoprivredni forum “Hrana za Evropu” u Subotici.

Tom prilikom ministar Knežević je izjavio da je ovaj forum odlična prilika da značajni akteri u političkom i privrednom životu Srbije, a pre svega oni koji su iz oblasti agrara, povedu dijalog, razmene mišljenja i analize, afirmišu neke nove ideje i najave svoje aktivnosti u narednom periodu.

Nadam se da ćemo u tom dijalogu pronaći rešenja kojima ćemo ojačati naš agrar u međunarodnim okvirima, naglasio je ministar.

Ministar Knežević je rekao da je Vlada Republike Srbije posvećena poboljšanju ukupne ekonomske situacije u državi, a posebno u poljoprivredi što pokazuju njeni potezi u prva dva meseca mandata.

Pokrenuta je opsežna borba protiv korupcije, koja je u prethodnom periodu značajno ugrožavala razvoj privrede, ali i međunarodnu reputaciju Srbije. Ta borba će trajaće dugo, ali će sigurno dati značajne pozitivne rezultate.

Neće se kao do sada voditi neiskreno, da bi se zavarali evropski izvestioci, ili da bi Vladi donela jeftine političke poene, već upravo da bi društvo u celini, a privreda posebno, mogli funkcionisati u normalnim uslovima, rekao je ministar.

Ministar Knežević je istakao da je Vlada usvojila i set mera za fiskalnu konsolidaciju kojom je sprečen slom finansijskog sistema i takozvani “grčki scenario” koji nam je ozbiljno pretio i dodao da su novim zakonom o budžetskom sistemu obezbeđene dugoročne uštede javnih finansija, s čijom kontrolom je bilo dosta problema prethodnih godina.

Slične efekte doneće i novi zakon o javnim nabavkama koji bi trebalo da bude usvojen do kraja ovog meseca, a u javnu raspravu poslat je i novi zakon o javnim preduzećima koji bi trebalo da obezbedi veću profesionalnost i manji upliv dnevne politike u rad javnog sektora, najavio je ministar.

Poljoprivredni potencijali slabo iskorišćeni

Na forumu “Hrana za Evropu” ministar Knežević je prisutnima tokom svog izlaganja objasnio da je naša poljoprivreda jedna od retkih privrednih grana sa spoljnotrgovinskim suficitom dodavši da razloga za zadovoljstvo tim povodom ipak nema mnogo jer su naši potencijali daleko veći ali na žalost, slabo iskorišćeni.

Evidentni problemi su nepovoljna struktura poljoprivrednih gazdinstava, zastarelost tehnike i tehnologije, krutost pojedinih zakonskih rešenja ili odsustvo adekvatne regulative i niska svest prosečnog poljoprivrednog proizvođača o potrebi da osavremenjuje načine svog rada, rekao je ministar naglasivši da nabrojani sistemski problemi već dugo sprečavaju bolje rezultate u oblasti agrara i da je ove godine kao poseban problem, došla i suša.

Zbog te elementarne nepogode, pojedini ratarski prinosi su umanjeni za preko 50 procenata a finansijski gubitak proizvođača se meri stotinama miliona evra. Lančano, problem se preliva prvo na stočarstvo pa na prehrambenu industriju a zatim i na čitavo društvo kroz povećanje cena hrane.

Vlada Srbije je, na predlog Ministarstva poljoprivrede, usvojila set mera za ublažavanje posledica suše i ukupna vrednost te vanredne pomoći agraru iznosi preko 150 miliona evra, što je najveća pomoć poljoprivredi od strane države u poslednjih 25 godina.

Suša je uzrokovala i poremećaj na tržištu sirovina za proizvodnju osnovnih prehrambenih proizvoda zbog čega je država privremeno ograničila izvoz šećerne repe, soje i suncokreta i tako obezbedila dovoljnu količinu sirovina za rad domaće prehrambene industrije. Vlada je intervenisala i zalihama iz robnih rezervi a zatim i spuštanjem carina i prelevmana na uvoz ulja, objasnio je ministar.

Takođe, ministar Knežević je kazao da ukoliko dosadašnje mere ne budu dovoljne da se stabilizuje ponuda osnovnih prehrambenih proizvoda na domaćem tržištu i to po prihvatljivim cenama za građane, Vlada će razmotriti čak i zabranu njihovog izvoza.

To je krajnja i nepopularna mera ali Vlada je potpuno odlučna da obezbedi sigurnost u snabdevanju osnovnim životnim namirnicama i da pošalje jasnu poruku da neće raditi po volji ni jedne interesne grupe niti lobija, ni proizvođača, ni prerađivača, ni trgovaca, već isključivo u interesu društva i građana u celini, naglasio je on.

Strateškim ciljevima do unapređenja poljoprivredne proizvodnje

Nakon usvajanja vanrednih mera zbog suše, Ministarstvo poljoprivrede se okrenulo ostvarenju strateških ciljeva, a to su povećanje agrarnog budžeta, izrada zakona o podsticajima u poljoprivredi, i pronalaženje partnera za velike investicije.

Cilj je da agrarni budžet raste iz godine u godinu, kako u apsolutnom iznosu, tako i u relativnom odnosu prema ukupnom državnom budžetu, što će se pokazati već predlogom budžeta za 2013. godinu.

Sledeći cilj je da se sistemskim zakonom urede sve subvencije, kako bi poljoprivredni proizvođači mogli da planiraju svoje aktivnosti u okviru dugoročno predvidivog ponašanja države.

Želimo da uspostavljanjem stabilnog sistema u društvu, a time i u agraru, podstaknemo poljoprivredne proizvođače na partnerstvo sa državom u kapitalnim investicijama, kao što je izgradnja zalivnih sistema. Posebno ćemo se posvetiti pronalaženju inostranih strateških partnera za investicije u oblasti poljoprivrede. U tom cilju nećemo gledati samo prema zapadu, već ćemo se osvrnuti i na druge strane sveta, zaključio je ministar uz napomenu da će u ostvarenju nabrojanih ciljeva, Ministarstvo poljoprivrede tesno i institucionalno sarađivati kako sa referentnim udruženjima poljoprivrednih proizvođača tako i sa naučnim radnicima iz oblasti agrara.

Drugi poljoprivredni forum “Hrana za Evropu” organizuje beogradski Ekonomski institut u saradnji sa Društvom agrarnih ekonomista Srbije i u partnerstvu sa velikim kompanijama i asocijacijama privrednika.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik