Procenjuje se da će voćari ubrati oko 75.000 tona višnje, što je desetak hiljada manje od proseka. Manji rod očekuje se na jugu zemlje, a veći - u smederevskom kraju. Berači zarađuju 14 dinara po kilogramu, tako da je prosečna dnevnica oko 1.000 dinara. Mehanička berba voćarima donosi veću zaradu, jer ne plaćaju berače. Voćari su zadovoljni pre svega cenom višnje, koja je 110 dinara za kilogram, ali raste kako berba odmiče. To znači da će cena višnje, bar prema prvim najavama, biti veća od cene maline koju otkupljivači planiraju da ponude. Pre tri godine voćari gotovo da nisu brali višnju, a neki su čak posekli stabla u punom rodu, jer su za kilogram dobijali od 15 do 18 dinara. Pretprošle godine cena je bila 35 dinara, prošle i do 100 dinara za kilogram, dok će ove možda dostići i više od 120 dinara. Prerađivači su za sada oprezni kada je reč o izvoznoj ceni zamrznute višnje.
Kako se najavljuje, ovog leta višnja će biti skuplja od maline. Pre tri godine kilogram višnje koštao je oko 15 dinara, a danas se voćarima plaća osam puta više.
Procenjuje se da će voćari ubrati oko 75.000 tona višnje, što je desetak hiljada manje od proseka. Manji rod očekuje se na jugu zemlje, a veći - u smederevskom kraju.
"Ove godine je mnogo bolji rod nego prošle. Na dva hektara višnje očekujem 12 tona, a imam u proseku 20 do 30 radnika dnevno", kaže Miloš Cvetković iz sela Dražnja kod Umčara.
Berači zarađuju 14 dinara po kilogramu, tako da je prosečna dnevnica oko 1.000 dinara. Mehanička berba voćarima donosi veću zaradu, jer ne plaćaju berače.
Voćari su zadovoljni pre svega cenom višnje, koja je 110 dinara za kilogram, ali raste kako berba odmiče. To znači da će cena višnje, bar prema prvim najavama, biti veća od cene maline koju otkupljivači planiraju da ponude.
Pre tri godine voćari gotovo da nisu brali višnju, a neki su čak posekli stabla u punom rodu, jer su za kilogram dobijali od 15 do 18 dinara. Pretprošle godine cena je bila 35 dinara, prošle i do 100 dinara za kilogram, dok će ove možda dostići i više od 120 dinara.
Prerađivači su za sada oprezni kada je reč o izvoznoj ceni zamrznute višnje.
"Postoji jaka tražnja na inostranom tržištu. Problem je kakav će rod biti u Poljskoj, Nemačkoj, Mađarskoj. To će odrediti cenu te robe, koja se uglavnom izvozi u Zapadnu Evropu", kaže Slobodan Žunić iz kompanije "Libertas" u Beogradu.
Pre dve godine na stranom tržištu Srbija je prodala 42.000 tona višnje za 36 miliona evra, a prošle godine zarađeno je više na manjoj količini. Prve procene ukazuju na to da ćemo na svetskoj pijaci ove godine prodati količine približne prošlogodišnjim.