Kako bi neretvanska mandarina mogla konkurirati u Europi, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja subvencionira otkup mandarina sa 70 lipa po kilogramu, uz minimalnu zajamčenu cijenu od 2,90 kuna. Tako je utvrđena otkupna kvota od 55.000 tona, a planira se na tržište EU-a izvesti 75 posto uroda mandarina, što je 45.000 tona neretvanskih mandarina, dok je za hrvatsko tržište dovoljno 15.000 tona mandarina. Neretvanski voćari zadovoljni su otkupnom cijenom, iako iz godine u godinu moraju raditi sve više da bi pokrili visoke ulazne troškove u proizvodnji mandarina. Početna ulaganja su visoka jer mandarina punu rodnost ima tek nakon osam godina od sadnje, a troškovi proizvodnje po hektaru iznose 35.000 kuna. U godinama dobre rodnosti na jednom se hektaru može ubrati oko 35 tona mandarina, pa uz zajamčenu otkupnu cijenu (2,90 kuna po kilogramu) voćari mogu prihodovati gotovo 100.000 kuna. Nakon što odbiju ulazne troškove, bez šteta od tuča i drugih elementarnih nepogoda, kao što su ove godine bile poplave, ostane im oko 50.000 kuna po hektaru.
Kako bi neretvanska mandarina mogla konkurirati u Europi, Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja subvencionira otkup mandarina sa 70 lipa po kilogramu, uz minimalnu zajamčenu cijenu od 2,90 kuna.
Tako je utvrđena otkupna kvota od 55.000 tona, a planira se na tržište EU-a izvesti 75 posto uroda mandarina, što je 45.000 tona neretvanskih mandarina, dok je za hrvatsko tržište dovoljno 15.000 tona mandarina.
Neretvanski voćari zadovoljni su otkupnom cijenom, iako iz godine u godinu moraju raditi sve više da bi pokrili visoke ulazne troškove u proizvodnji mandarina. Početna ulaganja su visoka jer mandarina punu rodnost ima tek nakon osam godina od sadnje, a troškovi proizvodnje po hektaru iznose 35.000 kuna.
U godinama dobre rodnosti na jednom se hektaru može ubrati oko 35 tona mandarina, pa uz zajamčenu otkupnu cijenu (2,90 kuna po kilogramu) voćari mogu prihodovati gotovo 100.000 kuna. Nakon što odbiju ulazne troškove, bez šteta od tuča i drugih elementarnih nepogoda, kao što su ove godine bile poplave, ostane im oko 50.000 kuna po hektaru.
Napredniji domaći uzgajivači mandarina, pak, opredijelili su se za ekološki uzgoj, bez pesticida. U tu svrhu u Opuzenu postoji i nadzorna stanica, a električne 'muhe' su donirane iz SAD-a. Ekomandarine imaju certifikat Euro Gap koji precizira ekološku proizvodnju.
Mandarine na domaćem tržištu, s oznakom da su iz doline Neretve, sad u punoj sezoni dostižu cijenu od oko sedam kuna po kilogramu, dok se u trgovačkim centrima mogu naći i jeftinije.