Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK, u predstojećoj proljetnoj sjetvi biće zasijano oko 26.000 hektara zemljišta, što su približno iste površine kao i prije godinu dana.
Resorni ministar Mehmed Ćenanović ističe kako je to ipak osjetno manje u odnosu na raniji period, kada su sjetvom bile obuhvaćene daleko veće površine.
"U protekloj jesenjoj sjetvi zasijano je oko 10.000 hektara, što u zbiru s planom za proljetnu sjetvu ukupno iznosi oko 36.000 hektara zemljišta. Prema zvaničnim podacima, Unsko-sanski kanton raspolaže sa 105.000 hektara obradivih površina, što znači da će i ovoga puta ostati neiskorišteno više od 60 procenata obradivog zemljišta", kaže Ćenanović. Za poticaje u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji u toku protekle godine Vlada USK je iz budžeta izdvojila 9,6 miliona maraka, dok je iz federalnog budžeta za poljoprivredu u ovom kantonu izdvojen još 31 milion maraka.
"U ovoj godini planirali smo još veća sredstva i to u iznosu od 9,8 miliona maraka i ona će biti utrošena za isplatu direktnih poticaja poljoprivrednicima, te za investicione projekte naših farmera i ruralni razvoj. Međutim, čini se da ova sredstva neće biti dovoljna, jer pokazatelji nam govore o rastu poljoprivredne proizvodnje, a posebno kada se radi o proizvodnji mlijeka", istakao je Ćenanović.
On je dodao da će se u narednom periodu mnogo više pažnje posvetiti kontroli isplata i korisnika poticaja kako bi se otklonile određene nepravilnosti.
"Predlažemo veće prisustvo na terenu službi koje će kontrolisati korištenje poticaja, a planirali smo i značajna sredstva u oblasti digitalizacije kako bismo imali uvid u zasijane površine i situaciju na terenu kada je u pitanju poljoprivredna proizvodnja", naglasio je Ćenanović.
On je dodao kako su ohrabrujući podaci o tome da je u protekloj godini proizvedeno oko 5,5 miliona litara mlijeka više u odnosu na 2023. godinu, što ukazuje na oporavak agrarnog sektora u Unsko-sanskom kantonu.