Dok rastu cijene struje, goriva... - Obrtništvo savladava izazove

Bez autora
Feb 08 2025

Obrtništvo na području Unsko-sanskog kantona ima tendenciju rasta i trenutno na području ovog kantona ima između 3.500 i 4.000 registrovanih obrta, kazao je u razgovoru za Oslobođenje Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore USK-a.

Porast

Kako je rekao, Obrtnička komora je u proteklim godinama realizirala brojne projekte koji su bili usmjereni na podršku obrtništvu, a tu su, prije svega, projekti koji uključuju edukacije, nabavku opreme i brendiranje proizvoda.

- Kada je u pitanju obrtništvo na području USK-a, nekih bitnijih promjena nije bilo, ali bez obzira na to ne bismo mogli reći da je prethodna godina bila povoljna. Brojni su izazovi i otežavajuće okolnosti sa kojima su se obrtnici suočili u 2024. od porasta cijene struje do poskupljenja sirovina, što je svakako utjecalo na poslovanje obrtnika, istakao je Arapović.

Ipak, kako je kazao, bez obzira na sve izazove u poslovanju, svake se godine bilježi blagi porast registracije novih obrta.

- Kao što sam rekao kod nas u Unsko-sanskom kantonu broj registrovanih obrta varira od 3.500 do 4.000, zavisno od sezone. Naime, imamo obrte koji su aktivni samo u toku ljetne sezone, te se oni preko zime odjave, ali ovo je neka brojka registrovanih obrta, kazao je Arapović.

Naglasio je i da je obrtništvo u Unsko-sanskom kantonu pokazalo i veliku otpornost u proteklim godinama, posebno nakon pandemije koronavirusa. Obrtnici su, kako je dodao, izašli jači i otporniji iz te krize zahvaljući poticajima koje su dobijali kako od lokalne zajednice, kantonalnog minstarstva tako i od Vlade FBiH.

Inače, Unsko-sanski kanton jedan je od lidera kada je u pitanju podrška poduzetništvu na nivou FBiH.

- Svake godine Vlada Unsko-sanskog kantona, ministarstvo privrede USK-a, lokalne uprave ali i FBiH daju poticaje za obrte. Poticaji koji se daju za obrtništvo su zasigurno i jedan od glavnih faktora za nova osnivanja obrta, a svakako su i značajan faktor održivosti obrta, naglasio je Arapović.

Dodao je kako visina poticaja varira na na godišnjem nivou, nekada je to više, nekada manje, sve u zavisnosti od sredstava planiranih u budžetu.

Jedan od projekata na koji je Obrtnička komora USK-a ponosna jeste i Centar za obrazovanje odraslih, koji je već certificirao četiri zanimanja i započeo s edukacijama.

- Prethodnih godina smo mnogo radili na uspostavljanu ovog Centra i konačno je počeo s radom. Cilj nam je što više zainteresiranih osposobiti za zanimanja koja će im omogućiti lakši dolazak do zaposlenja, a možda i potaknuti na otvaranje vlastitih obrta, istakao je predsjednik Obrtničke komore USK-a.

Ispiti

Dodao je da će Centar u narednom periodu uvesti i majstorske ispite, čime će se dodatno unaprijediti stručna kvalifikacija u obrtničkom sektoru.

Arapović je istakao i projekte poput nabavke opreme za frizerske i pčelarske obuke, ali i saradnju s Biotehničkim fakultetom u Bihaću, koji su dio šireg plana jačanja kapaciteta obrtnika.

- Opremu već koristimo u edukacijama, a naš je cilj uključiti što više građana u ove programe kako bismo povećali zapošljivost i stvorili dodatne mogućnosti za samozapošljavanje, naglasio je Arapović.

Kada su u pitanju neki od najvećih izazova u 2025. godini koji čekaju obrtnike, Arapović je naglasio da je poskupljenje struje, svakako, jedan od njih.

- Uz struju, tu je i poskupljenje nafte, jer i tu cijene polako rastu. Sve su to izazovi za nas. Mi ne bismo mogli ove godine reći da nam je izazov odluka Vlade Federacije BiH o minimalnoj plati. Međutim, ako se ove godine ne promijeni zakon o doprinosima, mi ćemo naredne godine imati veliki problem, poručio je Arapović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik