Istraživanje agencije "Eda": Žene vlasnice oko 30 odsto firmi u BiH

Bez autora
Jan 30 2025

Statistika pokazuje da su žene u 30 odsto slučajeva vlasnici poslovnih subjekata u BiH, ali njihov prosječan udio u postupcima javnih nabavki iznosi svega 17,18 odsto.

Podaci su ovo do kojih je došla "Eda" - Agencija za razvoj preduzeća, u okviru projekta "Unapređenje učešća žena i rodno osjetljivih politika u javnim nabavkama na lokalnom nivou u Bosni i Hercegovini".

U okviru projekta je pripremljena studija "Rodno odgovorne javne nabavke u BiH: Stanje i perspektive", koja će biti uskoro objavljena, a ona istražuje trenutno stanje i mogućnosti za unapređenje rodno odgovornih javnih nabavki u BiH.

Istraživanje je kombinovalo kvalitativne i kvantitativne pristupe, uključujući analizu preko 2.000 postupaka javnih nabavki u 12 lokalnih zajednica u BiH tokom 2023. godine.

Došli su do podataka da preduzetnice te firme u vlasništvu žena rijetko učestvuju u postupcima javnih nabavki.

"Neformalne mreže i lični kontakti značajno ograničavaju učešće žena u javnim nabavkama, jer se ključne odluke često donose na sastancima na kojima žene nisu prisutne. Proceduralni izazovi, poput visokih finansijskih garancija i složene dokumentacije, dodatno obeshrabruju firme u vlasništvu žena", navodi se u istraživanju, a dalje pojašnjavaju da su se preduzetnice istakle kao akteri sa višim etičkim standardima, što može doprinijeti većoj transparentnosti u procesu javnih nabavki.

"Nedostatak edukacije i ciljane podrške ženama u javnim nabavkama sprečava ih da ravnopravno učestvuju u procesima. Analiza pokazuje da su firme u vlasništvu žena u najvećoj mjeri angažovane na manjim ugovorima, dok veći ugovori ostaju nedostupni. Postoji značajna razlika u učešću žena između opština/gradova", ističu.

Statistički pregled za 12 gradova i opština

Iz tabele je vidljivo da je najveći procenat postupaka firmi u vlasništvu žena zabilježen u Prijedoru, gdje ove firme učestvuju u 34,01 odsto postupaka i ostvaruju 9,64 odsto ukupne vrijednosti ugovora. Na začelju su Zavidovići, koji pokazuju najniže rezultate, sa svega 8,66 odsto postupaka i 2,87 odsto vrijednosti ugovora.

"Preporuke su da se razviju podzakonski akti koji motivišu primjenu rodno odgovornih kriterijuma u javnim nabavkama, da se usvoje rodno odgovorne politike na lokalnom nivou, uključujući kvote za firme u vlasništvu žena, te kreiraju rezervisane ugovore za firme u vlasništvu žena i pojednostave procedure prijave na tendere, kao i da organizuju edukativne programe i mentorske mreže za osnaživanje preduzetnica te povećaju transparentnost i etičnost u postupcima javnih nabavki, uz objavu svih informacija o tenderima", naveli su.

Projekat traje šest mjeseci, a finansira ga Vlada Kanade kroz Fond za lokalne inicijative Kanade za period 2024-2025. On obuhvata jedinice lokalne samouprave koje su već pokazale interesovanje za implementaciju rodno odgovornih politika kroz prethodne inicijative, uključujući promociju rodno odgovornog budžetiranja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik