Preduzeća sve zaduženija

Bez autora
Aug 30 2010

Srpska preduzeća sve više uzimaju kredite i sve više duguju bankama. Stručnjaci upozoravaju da se kasni sa vraćanjem dugova skoro šest procenata više nego početkom godine. Sve je manje kupaca, sve je više robe na zalihamama, a mnoga preduzeća prinuđena su da prekinu započete investicije. U takvoj situaciji rešenje ali i nužno zlo su krediti. Pre pet godina nismo imali kredite, pogotovo pre 10 godina. Danas ih imamo, a njihovo učešće u ukupnim troškovima je sve veće. Teško je izdržati sa visokim kamatama. Prema podacima Kreditnog biroa, preduzeća neredovno otplaćuju čak 14,6 odsto kredita, što je gotovo šest odsto više nego početkom godine. Bankari kažu da prate poslovanje svih klijenata i nude im da produže otplatu ili da više kredita spoje u jedan, kako bi lakše prevazišli probleme.

Preduzeća sve zaduženijaPreduzeća u Srbiji sve više duguju bankama i sve više kasne sa vraćanjem dugova.

Kupaca je sve manje, a zalihe su sve veće. Skoro 70.000 preduzeća ima blokirane račune, a ukupno duguju više od pola milijarde dinara.

Srpska preduzeća sve više uzimaju kredite i sve više duguju bankama. Stručnjaci upozoravaju da se kasni sa vraćanjem dugova skoro šest procenata više nego početkom godine.

Sve je manje kupaca, sve je više robe na zalihamama, a mnoga preduzeća prinuđena su da prekinu započete investicije. U takvoj situaciji, kažu privrednici, rešenje ali i nužno zlo su krediti.

"Pre pet godina nismo imali kredite, pogotovo pre 10 godina. Danas ih imamo, a njihovo učešće u ukupnim troškovima je sve veće", kaže Miroslav Antić, iz zrenjaninskog "Izolira", i dodaje da je teško izdržati sa visokim kamatama.

Prema podacima Kreditnog biroa, preduzeća neredovno otplaćuju čak 14,6 odsto kredita, što je gotovo šest odsto više nego početkom godine. Bankari kažu da prate poslovanje svih klijenata i nude im da produže otplatu ili da više kredita spoje u jedan, kako bi lakše prevazišli probleme.

"Tek ukoliko vidimo da preduzeće nakon programa restrukturiranja nije u stanju da nastavi sa otplatom kredita, aktiviramo menicu, hipoteku", kaže Dejan Janjatović iz Prokredit banke.

Privrednici uglavnom uzimaju dinarske kredite za likvidnost, koji su uz subvenciju države bar tri procenta jeftiniji od komercijalnih. Na taj način, gotovo 12 hiljada preduzeća pozajmilo je ukupno 860 miliona evra.

Za razliku od prošle, ove godine ima i kredita za investicije, a njih je uzelo hiljadu preduzeća. U Ministarstvu ekonomije kažu da će subvencija biti i dogodine.

"U svakom slučaju, para će biti do kraja godine, a sva preduzeća koja budu htela da uzmu kredit to će i moći. Biće potrošačkih, dinarskih i gotovinskih kredita, a takva politika biće nastavljena i u idućoj godini", kaže Nebojša Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije.

Stvarno stanje srpske privrede pokazuju i podaci o preduzećima koja su u blokadi zbog neizmirenih dugova. Takvih preduzeća je 69.377, a ukupno duguju 540 milijardi dinara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik