U ovoj godini otvorena je mogućnost raspisivanja tendera za prodaju „Telekom Srbija” i to tako da u državnom vlasništvu ipak ostane jedan deo. Mišljenje stručnjaka, međutim, podeljena su. I dokjedni smatraju da je pravi trenutak za prodaju te kompanije, drugi ne vide razlog da se to sada uradi zbog ekonomske krize. Ako država želi da proda „Telekom” pravi je trenutak za to. „Telekom” se sada nalazi u najboljem stanju. Poslovno i finansijski je na najvećem nivou, u odnosu na prethodnih osam godina. To je rezultat jedne pametne poslovne politike. Ukoliko postoji želja da se proda, onda je sada pravi trenutak. Ali, ako se očekuje njegovo širenje i razvoj, to se ne može bez novih investicija. S obzirom na kapital države, logično je da se uđe u prodaju.
Sudeći po rečima premijera Mirka Cvetkovića, u ovoj godini otvorena je mogućnost raspisivanja tendera za prodaju „Telekom Srbija” i to tako da u državnom vlasništvu ipak ostane jedan deo.
Mišljenje stručnjaka, međutim, podeljena su. I dok Dragor Hiber, član Upravnog odbora „Telekoma”, i Aleksandar Vlahović smatraju da je pravi trenutak za prodaju te kompanije, ekonomista Zoran Popov ne vidi razlog da se to sada uradi zbog ekonomske krize.U „Telekomu”, ovu premijerovu najavu o promeni vlasništva, ne žele da komentarišu.
Aleksandar Vlahović, nekadašnji ministar za privatizaciju za „Blic”, kaže da ako država želi da proda „Telekom” da je pravi trenutak za to.
- „Telekom” se sada nalazi u najboljem stanju. Poslovno i finansijski je na najvećem nivou, u odnosu na prethodnih osam godina. To je rezultat jedne pametne poslovne politike. Ukoliko postoji želja da se proda, onda je sada pravi trenutak. Ali, ako se očekuje njegovo širenje i razvoj, to se ne može bez novih investicija. S obzirom na kapital države, logično je da se uđe u prodaju - objašnjava Vlahović.
Pre nego što se krene u privatizaciju, Vlahović napominje da prvo treba da se ustanovi ko prodaje „Telekom”. Da li PTT Srbije, koja je vlasnik 80 odsto kompanije ili država. Na pitanje koliko vredi državno vlasništvo „Telekoma”, Vlahović kaže da je to teško reći, ali da se ono meri u milijardama evra. On ukazuje da tender za prodaju kompanije mora da bude transparentan i konkurentan, kako bi se što veći broj zainteresovanih javio. Prema njegovim saznanjima, interesovanje su pokazali „Dojče Telekom”, „Frans Telekom”, a odskoro i egipatski „Oraskom”.
Ukidanjem monopola na fiksnu telefoniju ove godine, kako je ukazao premijer, otvorena je suštinska mogućnost i potreba privatizacije „Telekoma”. Dragor Hiber, član Upravnog odbora, kaže za „Blic” da je vreme da država izađe iz telekomunikacionog sektora.
- Mislim da u jednoj konkurentnoj grani javno preduzeće na duži rok osuđeno na loše rezultate i gubitak vrednosti. Ciljevi i motivi poslovanja javnog preduzeća su drugačiji od ciljeva i motiva običnog privrednog društva. I to se na tržištu uvek odrazi. Sada su sve usluge u telekomunikaciji dostupne i vreme je da se razmišlja o tome da država izađe iz tog sektora - ističe Hiber.
Međutim, ima i drugih mišljenja, da sada nije dobro prodavati „Telekom”, već da treba sačekati.
- To preduzeće ne posluje sa gubitkom i ne vidim razloga da se sada prodaje. Država nije u takvim nevoljama da bi prodavala rentabilno preduzeće. Ako će se od novca koji se dobije od prodaje „Telekoma” finansirati blagi porast zarada i penzija, onda je to suludo. Država treba da sačeka sa prodajom bar četiri do pet godina, da se situacija na tržištu smiri i zemlja uđe u period prosperiteta - ističe ekonomista Zoran Popov i dodaje da je vrednost ove kompanije oko dve milijarde evra.